Švédski vedci na základe analýzy údajov o 700 000 dospelých konštatovali, že riziko samovraždy dvojnásobne zvyšuje nízka pôrodná hmotnosť a tínedžerský vek matky. Dôležitým faktorom je aj telesná výška novorodenca.
Tím vyhodnocoval údaje o ľuďoch narodených v rokoch 1973-1980 a zisťoval vzťah medzi samovraždami a pokusmi o samovraždu vo vekovej kategórii 10- až 26-ročných. V čase skončenia výskumu v roku 1999 bola miera samovrážd vo Švédsku asi 20 prípadov na 100 000 obyvateľov.
Ľudia, ktorí pri narodení vážili do dvoch kilogramov, si neskôr dvakrát častejšie siahli na život ako deti, ktorých pôrodná hmotnosť sa pohybovala od 3250 do 3750 gramov. Deti, ktorých matky mali menej ako 19 rokov, boli tiež dvakrát častejšie vystavené riziku samovraždy ako tie, ktorých matky mali 20-29 rokov.
Čo sa týka výšky, ohrozenejšou skupinou boli deti s výškou 47 centimetrov, menšie riziko hrozilo v skupine detí od 50 do 51 centimetrov. Riziko samovraždy stúplo aj u matiek bez vyššieho vzdelania alebo najmenej s troma deťmi. Podľa Danuty Wassermanovej táto štúdia nedáva definitívnu odpoveď na otázku, prečo ľudia páchajú samovraždy. Všímať si však podľa nej treba faktory, ktoré zohrávajú úlohu pri pôrode alebo sa vzťahujú na matku: "Myslím si, že svoju úlohu zohrávajú genetické faktory a vplyvy okolia."
Počas tehotenstva je dôležité podporovať matku, pretože faktory ako výživa, alkohol a drogy ovplyvňujú hmotnosť a výšku novorodenca. Podľa Wassermanovej aj zlý psychický stav matky vplýva na rast dieťaťa.
(tasr)