BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Minimálne desatina svetovej populácie staršej ako 40 rokov môže trpieť chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Závažnosť tohto ochorenia pripomenie Svetový deň CHOCHP 17. novembra. Do svetového dňa, ktorý sa nesie pod mottom Neignorujte CHOCHP! sa aktívne zapojili aj zamestnanci Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorí si v závere minulého týždňa dali otestovať kapacitu svojich pľúc. CHOCHP totiž okrem fajčenia spôsobuje aj prašné prostredie.
CHOCHP je choroba, ktorá nenávratne oberá človeka o schopnosť dýchať. Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) odhaduje, že zabíja ročne viac ako 2,75 milióna ľudí. Celosvetovo sa tak radí na štvrtú priečku v príčinách úmrtí spolu s vírusom HIV. Výsledky najnovších medzinárodných štúdií ukazujú, že CHOCHP postihuje 10 až 15 percent dospelých starších ako 40 rokov. Odhady SZO spred desiatich rokov však hovorili iba o dvoch až troch percentách v tejto vekovej kategórii. CHOCHP je ako ľadovec a výskyt, ktorý evidujeme, predstavuje iba jeho špičku, tvrdí odborníčka na problematiku, lekárka Eva Rozborilová. Problémom je, že veľa ľudí ani netuší o svojom ochorení. Vďaka výskumom sa však v posledných rokoch podarilo nájsť efektívnu liečbu, ktorá zvyšuje kvalitu života pacientov a spomaľuje zhoršovanie ochorenia. Pokročilé ochorenie bráni pacientovi napríklad zvládnuť chôdzu po schodoch a takmer všetky aktivity spojené s väčším pohybom.
Svetový deň CHOCHP už po tretíkrát vyhlásila Svetová iniciatíva pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (GOLD). Cieľom iniciatívy GOLD je zvýšiť povedomie a prispieť k zníženiu chorobnosti a úmrtnosti v súvislosti s týmto ochorením. GOLD sa zameriava na zlepšenie prevencie, diagnostiky a liečby CHOCHP. Cieľom slovenského Svetového dňa CHOCHP je zvýšiť povedomie o ochorení a povzbudiť ľudí, aby si dali odborne vyšetriť pľúcne funkcie. Aktivity v rámci Svetového dňa CHOCHP na Slovensku zastrešuje občianske združenie Respiro.