Las Vegas/New York 17. novembra (TASR) - Kto málo spí, má podľa amerických výskumníkov sklon priberať na hmotnosti. Vedci z Columbijskej univerzity v New Yorku v štúdii zistili, že medzi rizikom nadváhy a počtom nočných prespatých hodín existuje "jednoznačná súvislosť".
Hrozba nabratia nadbytočných kilogramov vzrastie pri štyroch a menej hodinách spánku o 73 percent, a to nezávisle od ďalších negatívnych faktorov, ako sú melancholickosť, konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu. Oveľa lepšie na tom boli ľudia, ktorí v noci spali sedem až deväť hodín.
Aj dospelí, ktorí spia menej ako päť hodín, sú stále vystavení 50-percentnému riziku pribratia nepotrebných kíl. Kto si dožičí len šesť hodín spánku, zahráva sa s 23-percentným rizikom.
Dostatočne dlhý spánok je pritom veľmi dôležitý. Jeho nedostatok totiž znižuje tvorbu krvnej bielkoviny leptín, ktorá potláča chuť do jedla. Naopak v organizme unaveného človeka sa hromadí látka grehlin, ktorá chuť do jedla zvyšuje.
Tieto zistenia sa zakladajú na vyhodnotení údajov o 18.000 obyvateľoch USA vo veku 32-59 rokov, ktoré vedcom poskytol Národný inštitút zdravia (NIH) v Bethesde. Štúdiu predstavili v utorok na konferencii Severoamerickej spoločnosti pre výskum obezity v Los Angeles.