
FOTO – ARCHÍV
Scarlett O Harrová zo slávneho románu Odviate vetrom si dokázala pás zošnurovať na neuveriteľných 44 centimetrov. Keď pri natáčaní filmu Vek nevinnosti dosiahla americká herečka Winona Ryderová vďaka šnurovačke 52 centimetrov, všetci žasli. Ako je to možné?
Lekári však vedia svoje
Ešte v šesťdesiatych rokoch patológovia nachádzali pri pitvách na pečeni starších žien zreteľné ryhy ako dôkaz nosenia tesných šnurovačiek. Krásky vtedy omdlievali nie od hanblivosti, ale z deformácie vnútorných orgánov.
Malé nohy alebo útly pás boli v minulosti cieľom, pre ktorý boli ženy ochotné urobiť čokoľvek. Dnešné ženy sa síce nad šnurovačkami svojich prababičiek pobavene usmievajú, ale podobnej škrtiacej bielizne sa nezbavili dodnes
Ženy začiatku tretieho tisícročia zďaleka netúžia po takom štíhlom páse ako v 19. storočí, dnes by stačila miera okolo 60 centimetrov, dosiahnuť ju však nie je jednoduché.
Ešte horšie je to so zadočkom. Stále sa pátra po tom, ako sa čo najbezbolestnejšie a najrýchlejšie zbaviť kyprých tvarov od pása dolu. A na to sú sťahovacie nohavičky ako ušité. Ich výrobcovia sa snažia dokázať, že ak si kúpite tie správne, zákon o zachovaní hmoty v týchto partiách tela nemusí platiť.
Okolie síce môžete oklamať, je však otázkou, ako sa s tým vyrovná vaše telo.
Bielizeň v sebe skrýva nebezpečenstvo
Ak chce žena s väčším zadkom a bruškom pôsobiť v novom kostýme o dve čísla lepšie a oblečie si sťahovacie nohavičky, môžu si to odniesť niektoré vnútorné orgány, ktorým sa taká tlačenica nepáči.
Ak má povolenú brušnú stenu, jej vnútorné orgány si už na to zvykli a urobili si pohodlie, jednoducho sa rozliezli. Ak sa ich snažíme elastickými nohavičkami vrátiť naspäť, kam patria, tlačia na bránicu. Aj pečeň, slezina, cievy si pripadajú ako v preplnenej mestskej hromadnej doprave. Nedá sa tu dýchať. Nohavičky sa môžu pri sede zarezať do tela presne tak, ako kedysi šnurovačka.
„Dýchanie je dvojaké, hrudné a brušné s pomocou bránice,“ vysvetľuje cievny chirurg Pavel Zach. Bránica vykonáva pohyb smerom hore a dolu. Ak jej to znemožníme, máme problémy s dýchaním.
Samotní výrobcia varujú, že niektoré výrobky možno nosiť len 18 hodín denne, lekári by sa však prihovárali za ešte kratší čas.
Niektoré majú totiž doslova funkciu škrtidla.
„Všetkého, čo stláča žilový systém a sťažuje žilný návrat, by sa mali vyvarovať najmä ľudia, ktorí majú problémy s kŕčovými žilami,“ varuje MUDr. Zach. Ponožky alebo podkolienky s tesnými gumičkami nám síce kŕčové žily nevytvoria, ale môžu spôsobiť zdravotné problémy vrátane výrazných opuchov nôh. Navyše dochádza k deformácii kĺbov a prstov na nohách. Ženy s kŕčovými žilami alebo so silnými stehnami by nemali nosiť ani tzv. samonosné punčochy, ktoré spôsobujú škrtenie stehien.
Ani módne body nie je vhodné pre každú ženu. Sú určené iba pre ženy, ktoré nemajú rozdiel medzi horným a dolným objemom väčší než 28 centimetrov. Inak opäť hrozí nežiaduci tlak na vnútorné orgány.
Tesné nohavice ohrozujú plodnosť
Aj muži by si mali dávať pozor na to, čo si obliekajú. Tesné nohavice a slipy sú totiž tiež jedným z faktorov, ktoré odporníci dosť vážne podozrievajú, že spôsobujú, že sa rodí stále menej detí. Počet a kvalita spermií súčasných mužov sú čoraz menšie. Sterilita u mužov má stále stúpajúci trend a dokonca ani vysokoškoláci, ktorí sú najčastejšími darcami spermií, nemajú často vyhovujúci „tovar“.
„Zatiaľ čo pred desiatkami rokov bola norma počtu spermií u muža asi 120 miliónov, dnes sotva nájdete muža, ktorý vyhovuje súčasnej prijatej norme. Pritom tá je už o polovicu nižšia, teda 60 miliónov. Ak má toľko, považujeme to už za vynikajúci odber,“ hovorí docent MUDr. Jozef Války z Centra asistovanej reprodukcie, kam chodia nešťastné neplodné páry .
Za spodnú hranicu, keď ešte možno otehotnieť, považujú lekári asi 20 miliónov dobre pohyblivých spermií. Dôležitejšia ako počet spermií je ich pohyblivosť. „V súčasnosti sa už možno ani nevyskytujú muži, ktorí by mali 120 miliónov spermií, čo je dôsledkom civilizačných faktorov,“ komentuje lekár. Za jeden z nich ešte stále platia tesné slipy a nohavice.
(uj)