osti celkom prozaicky spojená s chutnými koláčmi) prinúti s láskou myslieť na teplo domova. Vône vám môžu pomôcť uvoľniť sa, ale môžu aj prehĺbiť vaše zlé pocity.
Ťažké santalové, ópiové vône alebo kadidlo vnímajú niektorí ľudia nepriaznivo. Podľa skúseností mladej predavačky Eriky bývajú nepríjemné napríklad fajčiarom alebo tým, ktorí častejšie pijú alkohol. Naopak veľmi populárne sú u nás dnes vonné tyčinky Nag champa, obľúbené sú aj ľahké citrusové vône.
Vonné oleje si ľudia kupujú ako liečivé – na vonkajšie aj vnútorné použitie. Niektoré sú antidepresívne alebo uvoľňujúce. Levanduľa napríklad účinkuje proti nervovému vypätiu, ale olej z tejto rastliny sa dá používať aj ako antiseptikum na ranky. Protizápalovo pôsobí aj šalvia.
Borievková silica vám tiež uľaví – okrem príjemných spomienok pôsobí blahodarne na infekty dýchacích aj močových ciest. Určité citrusové silice pôsobia zase hojivo na akné. Fenikel sa používa nielen proti plynatosti – ako to vedia mamy, ktoré feniklovými čajíkmi napájajú svoje detičky – ale aj na zlepšenie tvorby mlieka. Proti skľúčenosti vraj pôsobí výťažok z pelargónií. Na ženské potiaže a koliky sa zase používa medovka – jej usušené kvety ako čaj alebo olejnatý výťažok do kúpeľa. Ylang-ylang zlepšuje činnosť srdcovocievneho systému a používa sa aj ako afrodiziakum.
Všetko rastliny zo starých receptov – s niektorými nás zoznamujú tibetské alebo arabské obchodíky, iné dostanete jednoducho v stánku na vianočných trhoch a ďalšie zase v lekárňach alebo od babiek na klasickom trhovisku.
Univerzálny návod je však ťažké vyrobiť. Každý najlepšie zistí sám, čo mu robí dobre – stačí sa len do vône a do seba trošku započúvať. Mnoho totiž závisí aj od vášho momentálneho psychického rozpoloženia. (gal)