Bratislava 25. novembra (TASR) - Vysoký výskyt rizikových faktorov civilizačných ochorení a zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľstva najmä v oblasti psychického zdravia odhalili výsledky vyšetrení a dotazníkového prieskumu Zdravé pracoviská 2004.
Napriek tomu, že 94 percent opýtaných považuje svoj zdravotný stav za dobrý, výsledky vyšetrení ukázali, že len u 20 percent sledovaných osôb boli všetky vyšetrenia v norme a súčasne išlo o nefajčiarov, povedala dnes pre novinármi realizátorka projektu Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. K najvýznamnejším zisteniam patrí vysoká záťaž stresmi v pracovnom prostredí, ktorá je najvyššia u pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním. Prieskum ďalej preukázal vysoký podiel osôb s pocitmi depresie, únavy, podráždenosti, ako aj s poruchami spánku, konštatovala Jurkovičová.
Poukázala na to, že všetky výsledky sa zhoršujú so stúpajúcim vekom. Napríklad v najvyššej vekovej skupine nad 55 rokov je 57 percent žien so zvýšeným cholesterolom, 78 percent mužov s nadhmotnosťou a obezitou a 64 percent mužov so zvýšenými hodnotami systolického tlaku.
Cieľom projektu Zdravé pracoviská bolo formovať a rozširovať vedomosti, postoje a návyky pracovníkov zamerané na ochranu a podporu zdravia. Realizovali ho pracovníci Úradov verejného zdravotníctva (ÚVZ) v regiónoch na deviatich pracoviskách od júla do októbra. Na projekte sa zúčastnilo viac ako 1100 pracovníkov, z toho 40,7 percenta mužov a 59,3 percenta žien. Priemerný vek bol 41,2 rokov.
Skríningové vyšetrenia orientovali na celkový cholesterol, krvný tlak, meranie telesného tuku, ako aj ukazovatele zamerané na nadhmotnosť a obezitu. V dotazníkovom prieskume sa otázky týkali pracovných podmienok, životného štýlu, výživových zvyklostí, duševného zdravia, sexuálneho správania. Okrem toho zisťovali aj názory a postoje k vlastnému zdraviu.
Súčasťou projektu bolo aj odborné poradenstvo v oblasti životného štýlu, fyzického aj duševného zdravia.
zah pa