
Zhotovenie venčeka z vínnej révy nie je náročné
Do vyššej vázy alebo amfory, najlepšie s patinou času, postavíme niekoľko hrubších stoniek z močiarnych travín ako oporu pre krehkejšie vlákna vyšších druhov. Do nich nastrkáme pampové traviny so sušenými okvetiami a okolo rozložíme vyššie močiarne traviny s jemnejšími listami.
Napokon dotvoríme kompozíciu s vlnovkovito točenými halúzkami previsnutej miniatúrnej variety vŕby bielej nazývanej ako kultivar čínskej či japonskej vŕby. Namiesto vŕby kompozíciu doplníme aj vhodne odrezanými a upravenými odrezkami viniča, ktorý je dekoratívny práve suchými úponkami. Získame výškovo aj vodorovne vyrovnanú kompozíciu nadchýňajúcu jemnými odtieňmi okrov, zelení a hnedých tónov.
Venček z viniča
Venček zaujme najmä svojou jednoduchou krásou. Z niekoľkých odrezkov stočíme kruhový tvar a prichytíme si ho provizórne tenkým drôtom. Ďalšie vetvičky viniča ovíjame okolo kruhu šikmo po obvode a koniec vždy zastrčíme dovnútra venca. Po niekoľkonásobnom previnutí a dosušení venca v interiéri môžeme sňať pomocný drôt.
Venček zavesíme najlepšie vrkočom z prírodného špagátu (napríklad sisalový) na dvere, stenu alebo na trám do priestoru. Zaujímavo pôsobí aj venček opatrne dotvorený drobnými šištičkami zo smrekovca, bobuľami bukvíc a žaluďov na stopkách a podobnými drobnými plodmi drevín. Podstatné je, aby nebolo plodov veľa, aby iba kde-tu oživili svojím filigránskym tvarom strohosť venčeka, farebnosťou by však nemali pútať. (ľš)
FOTO – ARCHÍV