SME

Žijú dnešné ženy zdravšie ako naše babičky?

Možností na zdravý život majú ženy viac ako dosť. Rôzne regeneračné centrá, špecializované salóny zdravia a krásy. Aj medicína ponúka neporovnateľne viac možností.

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Naše babičky pred päťdesiatimi rokmi nepoznali hormonálnu antikoncepciu, bezbolestný pôrod, umelé oplodnenie, lieky na klimaktérium, dokonca ani vyšetrovanie ultrazvukom, mamografom. Môže mať pravdu štúdia, ktorá tvrdí, že ženy pred 50 rokmi žili zdravšie a mali omnoho lepšiu fyzickú kondíciu?

Práce v domácnosti namiesto fitneska

Ženy v 50. rokoch minulého storočia denne venovali v priemere tri hodiny údržbe obydlia, praniu, plákaniu, žehleniu, nachodili sa desiatky kilometrov pri nákupoch. Nemali automatické práčky, umývačky riadu, ani domáce roboty. "Ťažké práce v domácnosti boli omnoho účinnejšie na znižovanie telesnej hmotnosti ako moderné redukčné metódy či cvičenia v telocvičniach," tvrdia autori britskej štúdie, ktorá porovnávala spôsob života žien v rokoch 1953 a 2003.

Vďaka tomu vtedajšie ženy spaľovali najmenej dvakrát toľko kalórií ako dnešná moderná žena, ktorá naopak spotrebuje denne približne o 300 kalórií viac ako kedysi, jedli viac zeleniny a menej sladkých a tučných jedál. Zo štúdie vyplýva, že aj strava žien v polovici 20. storočia bola vyváženejšia.

Paradoxne si však dnešné ženy myslia, že sa starajú o svoju kondíciu lepšie, ako ich matky a babičky, lebo držia rôzne diéty a navštevujú fitnescentrá. Kde je pravda?

Boli vôbec ženy vtedy zdravšie?

"Jednoznačne sa to nedá povedať. Ženy pred sto a viac rokmi najčastejšie umierali na infekciu. Veku, v ktorom by im hrozili nádory a infarkty, sa jednoducho mnoho z nich nedožilo. Ich zdravie ohrozovali aj časté pôrody, ťažká práca a nedostatočná výživa," hovorí onkológ MUDr. Peter Hrivňák.

Dnešné ženy podľa neho tiež viac fajčia, pijú a takmer polovica ženskej populácie je obézna. To so sebou prináša riziká civilizačných chorôb.

"Hoci denno-denne počúvame správy o tom, že každých dvadsať minút umiera jeden človek na infarkt, že nádorové choroby ohrozujú každého tretieho z nás, pijeme, fajčíme, napchávame sa a pracujeme tak, akoby sme tu mali byť dnes naposledy."

Ženy síce žijú dlhšie ako muži, avšak v prenesenom zmysle slova nakoniec tiež na to môžu doplatiť. Práve v neskoršom veku sa u žien objavuje napríklad zhubný nádor vaječníkov, s tým ako klesá množstvo hormónov, objavuje sa v päťdesiatke aj viac infarktov a osteoporóza.

Trestuhodne zanedbávajú svoje telo

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Focus až 21 percent žien nebolo na preventívnej prehliadke u ženského lekára viac ako päť rokov a 15 percent žien na prehliadke nebolo nikdy.

"Pred karcinómom krčku maternice môže ženy ochrániť jednoduché vyšetrenie, tzv. PAP test. Máloktorá žena však môže povedať, že absolvuje všetky preventívne prehliadky, ktoré by mala," hovorí gynekologička Eva Petríková. Vyšetrenie pritom trvá len niekoľko minút a je bezbolestné.

Karcinómom čípku sú najviac ohrozené ženy medzi 35 a 55 rokmi. "Práve ženy v strednom veku, na rozdiel od mladších, však ku gynekológovi nechodia. Najčastejšie preto, že už majú pôrody za sebou, neužívajú antikoncepciu, cítia sa fit, nemajú žiadne príznaky, alebo jednoducho nemajú čas. Odpoveď, či žijú zdravšie, ako ich staré mamy, nie je ľahká. Možnosti na to majú, nie vždy ich však využívajú."

Anketa

Myslíte si, že žijete zdravšie ako vaše babičky?

Michaela Čobejová, herečka:

"Naše babičky mali ťažší život, horšiu zdravotnú starostlivosť, viac detí, málo emancipovaných mužov, sliepky, role a strašne nepohodlnú módu. Zato dýchali čerstvý vzduch, chodili peši, ale či boli z tohto života nadšené? Načo žiť tak dlho, keď život za to nestojí? Podľa mňa sa na to v období klimaktéria väčšina z nich vykašľala a povedala si, nech tie nemožné parkety teraz drhne niekto iný..."

Lea Šinková, učiteľka na gymnáziu:

"Moja babička žila na vidieku. Ako poštárka denne nachodila alebo najazdila na bicykli desiatku kilometrov, bola celý deň na vzduchu, starala sa o sliepky, husi, prasce, králiky, obrovskú záhradu, ale v komore mala bravčovú masť, klobásy, údené a napálenú slivovicu. K lekárovi odmietala chodiť, ešte nemala ani päťdesiat a zomrela na rakovinu slinivky brušnej. Takže všetko je relatívne. Ja žijem vo veľkomeste, v strese a zhone, avšak snažím sa jesť zdravo, dvakrát do týždňa chodím na kalanetiku a pravidelne na lekárske prehliadky."

Miriam Fiťmová, manažérka veľkej reklamnej agentúry:

"Žijem 'za volantom a za počítačom', ale hrám dvakrát do týždňa tenis, leto trávim na bicykli a s mojím priateľom si užívam prechádzky po kopcoch. Určite chodím menej pešo, ako v mojom veku chodievala moja mamička, ktorá nielen pracovala, ale starala sa o deti a o domácnosť. Na druhej strane, neviem, neviem, či generácia našich mamičiek pozná intenzívny pracovný stres v takej podobe, ako ho poznáme my. Na svojej životospráve roky úspešne 'pracujem', takmer vôbec nejem tmavé mäso, vyhýbam sa mastným jedlám a dodržiavam pitný režim. Zároveň stále bojujem s nedostatkom spánku, potrebujem spať 'bábätkovských' osem hodín, čo sa mi však darí len výnimočne. Môj večný hriech sa volá káva - veľa kávy."

(uj)

Čo ponúkne medicína ženám v najbližších rokoch

* lepšiu liečbu rakoviny prsníka, stále bude platiť, že včasná diagnostika zachraňuje

* nové diagnostické metódy rakoviny prsníka

* nové hormonálne preparáty na klimaktérium, s menšími vedľajšími účinkami

* nové druhy hormonálnej antikoncepcie, trendom je znižovanie množstva hormónov

* nové lieky na znižovanie hladiny cholesterolu, najlepšia prevencia však bude naďalej strava bez zbytočných tukov a veľa pohybu

* lieky na sexuálne problémy, firmy vyvíjajú ženskú obdobu viagry


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu