Washington 13. decembra (TASR) - K vekovej kategórií ľudí nad 65 rokov pribúda na celom svete mesačne 800.000 osôb, táto veková kategória sa za uplynulé polstoročie viac ako strojnásobila. Seniori všeobecne majú vyššie vzdelanie, skoršie odchádzajú do penzie a žijú dlhšie.
Vyplýva to zo správy hodnotiacej vývoj vo svete v roku 2000, ktorú dnes zverejnili vo Washingtone. Správa vychádza z údajov a prognóz amerického Úradu pre sčítanie obyvateľstva, Organizácie Spojených národov a ďalších medzinárodných organizácií, vrátane Európskej únie.
Konštatuje, že svetová populácia staršia 65 rokov vzrástla zo 131 miliónov v roku 1950 na 420 miliónov v roku 2000.
"Spoločnosť starne rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým a preto musíme dávať dobrý pozor na to, ako sa s týmto fenoménom vysporiadajú jednotlivé krajiny," uviedla riaditeľka demografických programov amerického Úradu pre sčítanie obyvateľstva Nancy Gordonová.
Zo správy vyplýva, že najstaršie obyvateľstvo na svete má Taliansko: až 18,1 percenta Talianov sa radí do vekovej kategórie nad 65 rokov. Druhé až siedme miesto patrí Grécku, Švédsku, Japonsku, Španielsku, Belgicku a Bulharsku. Ôsmu priečku obsadilo Nemecko, počet Nemcov nad 65 rokov dosiahol 16,2 percenta.
Proces starnutia obyvateľstva prebieha v každej krajine rozdielne. Za povšimnutie stojí fakt, že v rozvojových krajinách stúpa počet ľudí nad 65 rokov oveľa rýchlejšie ako v priemyselných krajinách. Až tri štvrtiny ľudí, ktorí v priebehu uplynulých 24 mesiacov dosiahli vekovú hranicu 65 rokov, pochádzajú z rozvojových krajín.
Zo správy tiež vyplynulo, že priemerná dĺžka života je najdlhšia u Japoncov (81 rokov). Po Japonsku nasledujú Singapur, Austrália, Kanada, Taliansko, Island, Švédsko a Švajčiarsko. V Singapure stúpne počet obyvateľstva nad 65 rokov počas nasledujúcich 30 rokov o 372 percent. Podobné miery prírastku populácie nad 65 rokov sa očakávajú aj v Malajzii, Kolumbii a Kostarike.
Prognózy odhadujú, že v roku 2030 bude pätina obyvateľov USA staršia 65 rokov. Najvyššie percento starej populácie budú mať naďalej Taliansko a Japonsko - 28 percent. A každý desiaty Japonec bude v roku 2030 starší 85 rokov.
Tieto zistenia vyvolávajú otázky, na ktoré musia odpovedať odborníci. Dokážu jednotlivé krajiny poskytnúť staršej populácii adekvátnu zdravotnú starostlivosť? Aký dôchodok a systém dôchodkovej starostlivosti môžeme očakávať?
"Problémy Európy komplikuje oveľa skorší vek odchodu do penzie a oveľa štedrejší dôchodkový systém," upozornil v tejto súvislosti riaditeľ Centra pre strategické a medzinárodné štúdie o starnutí obyvateľstva vo svete, ktoré sídli vo Washingtone.
3 2 mic/žab