Odborníci odhadujú, že v populácii trpí 80 percent jej dospelých príslušníkov bolesťami chrbta. Pokoj a lieky pomáhajú len v prvých dňoch krutej bolesti, ktorú treba stlmiť. Potom však treba cvičiť cielene, pod dozorom fyzioterapeuta. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Takmer každý deň začíname vzdychaním, čo všetko nás bolí. Tipnite si, ktorá časť nášho tela vedie? Určite chrbtica. Stovky svalov a desiatky kĺbov v našom tele nám musia slúžiť po celý život. Vieme to, a predsa sa k nim správame macošsky. Sedíme na nekvalitných stoličkách, hrbíme sa za počítačom, volantom, spíme na preležaných matracoch. Ak nemusíme, nehýbeme sa.
Poruchy pohybového systému sú dnes treťou až druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti.
Päť minút po dvanástej
Prednosta Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na bratislavských Kramároch MUDr. Anton Gúth sa denne stretáva s pacientmi, ktorých bolesti chrbtice takmer alebo úplne vyradili z prevádzky.
"Drvivá väčšina ľudí prichádza za lekárom nie o päť minút dvanásť, ale päť minút po dvanástej. To, že nás bolí chrbát, dlho neberieme vážne, hlceme tabletky, čím sa bolesť utíši, utlmí, ale podstata problému zostáva."
Rozbehový čas, v ktorom poruchy vznikajú a rozvíjajú sa, trvá spravidla dlho. Ak chrbticu celé roky nevhodne preťažujeme, nečakajme, že nám bude stále dobre slúžiť. Vráti nám to bolesťou.
"Dve veci sa od narodenia nemenia. Naše mozgové bunky a hyalinná chrupka, ktorá obaľuje každý kĺb. Táto vlastne už od narodenia starne spolu s nami a opotrebúva sa. Každý kĺb je stavaný na svoj spôsob zaťažovania a keď ho len o milimetrík posunieme, že nesedí tak, akoby mal, chrupka sa ošúchava, ničí, až sa úplne zničí či stratí. Máme aj takých pacientov, ktorým röntgen ukáže, že chrupka je úplne vydratá," hovorí MUDr. Gúth, ktorý dennodenne už vyše 25 rokov vysvetľuje pacientom, prečo je také dôležité naučiť sa správne sedieť, stáť, ležať či chodiť.
Keď stojíme ako vykrivený paragraf
Už ste u lekára stáli na dvoch váhach? Jedným z prehreškov, ktorých sa proti chrbtici dopúšťame, je dlhodobé nadmerné preťažovanie jednej strany tela. Až 90 percent ľudí preťažuje jednu nohu o viac ako päť kilogramov. "Ak si potrebujeme overiť, ako stojí pacient, postavíme ho na dve osobné váhy. Pomocou nich zisťujeme, ako svoje kilogramy rozkladá na nohy. Za normálnych okolností by rozdiel zaťažovanej dolnej končatiny oproti druhej nemal byť u detí viac ako štyri kilogramy, u dospelých päť kilogramov," hovorí MUDr. Gúth.
Každý z nás má od narodenia jednu nohu silnejšiu, takzvanú stojnú. Na ňu sa viac spoliehame pri dlhšom státí, ale i pri športe či inej fyzickej námahe. Ak sa dlhodobo preťažuje jedna strana tela a chrbtice, svaly na druhej sa s tým musia vyrovnávať a deformujeme si celé telo.
Riešenie nie je ťažké
Pri bolestiach chrbta sú ľudia ochotní sľubovať, že budú pravidelne cvičiť. Na svoje sľuby zabudnú v to ráno, keď sa prebudia, vstanú a nič ich nebolí. Je to však časovaná bomba, ktorá vybuchne, keď to najmenej čakajú. Pritom sa stačí pod dohľadom skúsenej rehabilitačnej sestry alebo fyzioterapeutky naučiť päť - šesť cvikov, ktoré vám ušije na mieru. Ak totiž robíte nejaký cvik nesprávne, nemá účinok. Pošlite chrbticu do školy, odvďačí sa vám.
Využiť služby fyzioterapeutov možno v štátnom sektore aj v neštátnych zariadeniach. Nečudujte sa, ak ich bude zaujímať, ako stojíte, ako chodíte, ako si sadáte, vstávate, ako sa zohýbate. To všetko sa môžete naučiť v škole chrbtice.
"Nestojí to ani veľa času, ani námahy. Stačí dokonca desať minút cvičenia denne," tvrdí MUDr. Gúth. Musíte však dostať do povedomia, že chrbticu si treba chrániť stále, aj keď sedíme za počítačom, keď si umývame zuby, žehlíme, šnurujeme si topánky alebo kúpeme dieťa vo vani. Musíme si zapísať permanentnú vzpriamenosť chrbtice do podvedomia a nevymazať ani vtedy, keď nás nič nebolí. Inak nám to chrbtica dá poriadne pocítiť.