Pomôžte svojej chrbtici. Špeciálnou izometrickou relaxáciou, ale aj cvičením. Fyzioterapeutka Lucia Merceková v bratislavskom rehabilitačnom štúdiu učí svojich pacientov i klientov najmodernejšie rehabilitačné postupy spolu s netradičnou formou Pilatesových cvičení.
Bolí vás chrbtica a neviete, prečo? Príčina občasných bolestí sa zväčša nezistí. Takáto bolesť je zvyčajne príznakom poškodenia kĺbových spojení, väzív alebo platničiek, ktoré si spôsobujeme nadmerným zaťažením či nesprávnym držaním tela. Silné bolesti vznikajú tlakom nesprávne postavených stavcov chrbtice na nervy. Takýto stav by mal už vyšetriť lekár. Ak neviete, prečo vás neustále bolí chrbtica a neboli ste u lekára, možno vás zorientuje náš test.
Vznikla vaša bolesť po úraze,
páde alebo prudkom pohybe?
2. nie:
Sprevádza bolesť jeden alebo viacero z týchto príznakov - strata schopnosti ovládať močový mechúr alebo vyprázdňovanie čriev, obmedzená pohyblivosť niektorej končatiny, tŕpnutie alebo pálenie v niektorej končatine?
Ak áno, ide o naliehavý prípad, ihneď vyhľadajte lekára!
Do úvahy prichádza poškodenie miechy. Kým čakáte na lekára, postarajte sa, aby bola postihnutá osoba v teple a aby sa nehýbala.
LIEČBA: Po vyšetrení v nemocnici treba urobiť röntgenové vyšetrenie chrbtice, pomocou ktorého sa určí miesto a rozsah poškodenia. Niekedy stačí oddych v posteli, inokedy je potrebná operácia.
2. nie:
Bolesť zrejme zapríčiňuje krvná podliatina alebo natiahnutie svalu.
Pomôžte si sami: Proti bolesti užite acylpyrín alebo paralen. Na bolestivú oblasť si môžete priložiť aj dobre obalenú fľašu s horúcou vodou. Bolesť by mala prejsť sama. Ak je veľmi silná alebo ak trvá dlhšie ako 12 hodín, prípadne sa pridružia ďalšie príznaky, poraďte sa so svojím lekárom.
Bolí vás jedna strana driekovej
oblasti tesne nad pásom
a cítite sa celkovo nezdravo?
Takúto bolesť môže zapríčiňovať akútny zápal obličiek spôsobený infekciou. Táto diagnóza je pravdepodobnejšia, ak máte zvýšenú teplotu.
LIEČBA: Lekár vás vyšetrí a dá vyšetriť aj vzorku moču. Ak predpokladá infekciu obličiek, dostanete antibiotiká a zrejme budete musieť absolvovať röntgenové vyšetrenie obličiek, aby sa zistila príčina vašich ťažkostí.
*Nemôžete sa pre bolesť hýbať alebo bolesť
vystreľuje do jednej či druhej
dolnej končatiny?
1. áno:
Takúto bolesť môže zapríčiniť vysunutie medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nerv.
Ak bolesť neustupuje, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vás podľa potreby pošle na ďalšie vyšetrenie. Ak máte prepadnutú platničku, lekár vám zrejme odporučí oddych, prípadne manipulačnú liečbu chrbtice, alebo navrhne nosiť špeciálne upravený podporný korzet. Vo vážnych prípadoch prepadnutia medzistavcovej platničky sa odporúča operačná liečba.
2. nie:
Bolesť pravdepodobne zapríčinilo nadmerné pretiahnutie niektorých svalov alebo väzív na chrbte.
Bolí vás chrbát najmä medzi lopatkami?
1. áno:
Vaše bolesti môže zapríčiňovať cervikálna spondylóza, deformácia krčnej chrbtice ako následok jej opotrebovania. Poraďte sa so svojím lekárom.
LIEČBA: Lekár vás vyšetrí a pošle na röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice. Ak sa potvrdí, že vaše ťažkosti vyvoláva toto ochorenie, budete musieť nosiť podporný golier, ktorý zabráni pohybom krčnej chrbtice. Bolesti zmierni acylpyrín alebo paralen. Ak vám táto liečba nepomôže, lekár vás pošle k fyzioterapeutovi, ktorý navrhne ďalší postup.
2. nie:
Pravdepodobne ide o lumbálnu spondylózu, deformáciu driekovej chrbtice, ktorá zvyčajne vzniká v staršom veku ako následok opotrebovania chrbtice. Poraďte sa so svojím lekárom.
LIEČBA: Lekár vás vyšetrí a pošle na röntgenové vyšetrenie, prípadne vám dá odobrať krv na vyšetrenie, aby sa zistilo, či vaše ťažkosti nespôsobuje aj iné ochorenie. Keď sa diagnóza potvrdí, budete užívať lieky proti bolesti a lekár vám odporučí cviky na posilnenie chrbtových svalov, prípadne nosenie špeciálneho podporného korzetu. Ak máte nadmernú hmotnosť, budete musieť schudnúť.
Ak máte menej ako 45 rokov, vaše príznaky môže zapríčiňovať najmä medzi 20. až 40. rokom Bechterevova choroba, zápal kĺbov medzi stavcami (ankylozujúca spondylitída), ktorý spôsobuje postupnú stuhnutosť a neohybnosť chrbtice. Poraďte sa so svojím lekárom.
Pozor: Ak vás trápia akékoľvek bolesti v oblasti chrbta, ktoré neustúpia ani po 12-hodinovom oddychu, poraďte sa so svojím lekárom. Ak sa k nim pridruží neschopnosť ovládať močový mechúr alebo vyprázdňovanie čriev, slabosť, tŕpnutie alebo pálenie v horných či dolných končatinách, ihneď zavolajte lekára.
(Zdroj: Rodinný lekár - Britská lekárska spoločnosť)