Paríž 14. decembra (TASR) - Jesť príliš zdravo nemusí byť najzdravšie, tvrdia odborníci na výživu o ortorexii psychickej poruche, ktorej základným prejavom ...
Paríž 14. decembra (TASR) - Jesť príliš zdravo nemusí byť najzdravšie, tvrdia odborníci na výživu o ortorexii psychickej poruche, ktorej základným prejavom je patologická posadnutosť zdravou výživou.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na rozdiel od obéznych ľudí, či bulimikov a anorektikov táto skupina osôb je schopná vnímať len kvalitu prijímanej potravy a vidí v nej liek na dlhovekosť či zlepšenie zdravia. Chuť jedál či pôžitok z nich sú druhoradé. Hon na zdravé potraviny vedie ortorektikov k tomu, aby z jedálneho lístka vyradili to, čo ešte donedávna považovali za skvelé, ale teraz to označujú za jed.
Puristický prístup k stravovaniu takéhoto človeka izoluje od rodiny a priateľov, ktorí sa v jeho očiach zahrávajú s vlastným zdravím, keď jedia "zlé tuky, jedovaté cukry a korenisté omáčky".
Ortorektik spočiatku niekoľko hodín denne venuje bádaniu a rozmýšľaniu o svojej diéte, postupne vyraďuje dochucovadlá, potraviny s konzervačnými látkami, farbivami i hotové jedlá ponúkané obchodnými reťazcami.
Všetko sa skomplikuje, keď začne špekulovať, ako sa vlastne stravovať, keď každá potravina má klady, ale aj zápory: vtedy začne pátrať po pekároch, čo pečú len z biomúky, hľadá ovocie a zeleninu pestovanú bez pesticídov. V tejto fáze je človek veľmi blízko k tomu, aby sa jeho snaha stravovať sa zdravo zmenila na obsedantné správanie sa k vlastnému telu, aby rady odborníkov dietetických guru prijímal ako dogmy a s ich pomocou sa vydal hľadať ideálnu diétu. Francúzsky psychiater a psychoterapeut Gérard Apfeldorfer na stránkach časopisu Psychologies upozorňuje, že problém ortorexie nemožno bagatelizovať: ide o nový druh puritánstva a prejav netolerancie k bežne a občas dokonca aj zdarma - dostupným radostiam a pôžitkom.