Bolesti hlavy, únava, podráždenie dýchacích ciest sú väčšinou prvými príznakmi, že s naším obytným priestorom nie je všetko v poriadku. Pre zlepšenie kvality vzduchu doma sa určite dá urobiť omnoho viac, ako občas vyvetrať.
1. Nefajčite v obytných priestoroch. Okrem rakovinotvorných polycyklických aromatických uhľovodíkov, ktoré vznikajú pri nedokonalom spaľovaní cigarety, sa v cigaretovom dyme hromadia aj ďalšie škodlivé látky, ako nikotín, decht, formaldehyd a ďalších asi 4000 potenciálne nebezpečných látok.
2. Vlhkosť vzduchu by mala byť medzi 30 až 60 percentami. Pri vyššej vlhkosti vzniká nebezpečenstvo kondenzovania vody a tvorby plesní. Pri nízkej vlhkosti vzduchu môžu vznikať suché sliznice, škriabe nás v krku, pália oči. Vlhkosť si možno zmerať vlkomerom, ktorý stojí okolo 1100 korún.
3. Kompletná výmena vzduchu by sa v ideálnom prípade mala konať každé dve hodiny. Radšej vetrajte krátko a často s doširoka otvorenými oknami. Ak bývate uprostred mesta, nevetrajte v dopravnej špičke, ale radšej večer a v noci.
4. Zabezpečte aj cirkuláciu vzduchu za veľkými kusmi nábytku. Odstup od stien by mal byť minimálne dva až päť centimetrov. Zabránite tak tvorbe nebezpečných plesní.
5. Obytné priestory renovujte len zriedka a najradšej v lete, keď sa dá zabezpečiť dôkladné vetranie. Lepidlá, laky, farby a tapety sú typickým zdrojom formaldehydu. Ide o bezfarebný plyn, ktorý spôsobuje alergie, dráždi sliznice a zvyšuje riziko rakoviny.
(uj, www.doktorka.cz)
Tipy, ako doma vytvoriť zdravé prostredie
* Pestujte izbové rastliny, dokážu vstrebať určité množstvo toxických látok z ovzdušia. Najúčinnejšie sú popínavé rastliny, chryzantémy, palmy, gerbery a niektoré druhy fikusov.
* Nepoužívajte čistiace prostriedky a osviežovače vo forme spreja, u citlivých osôb môžu vyvolať astmatický záchvat. Ak môžete, nahraďte čistiace prostriedky octom alebo jedlou sódou.
* Nepoužívajte steny alebo nábytok z drevotrieskových dosiek, odparuje sa z nich formaldehyd. Ak ich už máte, pokryte povrch polyuretanovým lakom alebo obkladom, ktorý pohlcuje jedovaté výpary.
* Nainštalujte si detektory dymu alebo aj detektory oxidu uhoľnatého, najmä ak máte plynové kúrenie
Aké sú odporúčané teploty v byte
Kúpeľňa: 22°C
Obývačka: 20°C
Detská izba: 20°C
Pracovňa: 20°C
Jedáleň, kuchyňa: 18°-19°C
Spálňa: 17°C
WC: 16°C
Chodba: 15°C
Schodisko: 14°C
Komora: 14°C
Teploty, ktoré vy budete považovať za príjemné, sa môžu líšiť až o tri stupne podľa vašej tepelnej citlivosti. Ak ste chorí, môžu sa líšiť ešte viac.