Košice 14. decembra (TASR) - Laboratórne vyšetrenia Štátneho veterinárneho ústavu v Košiciach od začiatku roka do dnešného dňa nepotvrdili ani jeden prípad výskytu besnoty líšky obyčajnej, túlavých psov či mačiek.
Za dobrú správu, vzhľadom na nedávnu minulosť, to pre TASR označil Anton Pajerský z oddelenia chorôb a ochrany zdravia zvierat Regionálnej veterinárnej správy v Košiciach. Aj dnešný negatívny výsledok laboratórnych testov podozrivého zvieraťa potvrdzuje opodstatnenosť ručne kladených vakcín proti besnote, ktoré na jar a na jeseň aplikovali v Košiciach a okolí.
Podľa dosiahnutých výsledkov "pri takomto spôsobe zaznamenali až 98-percentnú efektívnosť požrania vakcinačných návnad". Pajerský ďalej konštatoval, že v Košiciach sa vo zvýšenej miere objavila besnota naposledy v roku 2000, keď ju roznášali najmä túlavé zvieratá v okrajových, záhradkárskych častiach mesta. Preto sa k veterinárom aktívne pripojili poľovnícke združenia, ktorých lovné revíry alebo ich časti zasahujú do košických okresov. Tým, že sa vakcinácia začala robiť cielene, mohli vakcíny naklásť tam, kde bol reálny predpoklad, že ich ohrozené zvieratá skutočne zožerú.
Nákazová situácia v Košickom kraji nebola do začiatku roka 2001 priaznivá. Zvýšený výskyt besnoty sa začal objavovať v roku 1997, pričom počas troch rokov zaznamenali takmer 200 ohnísk. Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat prenosné aj na človeka a môže mať smrteľný priebeh. Utlmenie besnoty v Európe patrí medzi prioritné zámery.