Mesiac narodenia hrá zrejme úlohu pri vzniku sklerózy multiplex
Londýn 28. decembra (TASR) - Štatistické údaje ukazujú, že mesiac narodenia očividne súvisí s rizikom ochorenia na sklerózu multiplex. Pozorovania ukazujú, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Londýn 28. decembra (TASR) - Štatistické údaje ukazujú, že mesiac narodenia očividne súvisí s rizikom ochorenia na sklerózu multiplex. Pozorovania ukazujú, že u toho, kto sa narodil v máji a žije na severnej pologuli, existuje až o 13 percent vyššie riziko vyvinutia tejto choroby ako u človeka, ktorý sa narodil v novembri, tvrdí Christen Willer a jeho kolegovia z Michiganskej univerzity v Ann Arbor. O ich prieskume informuje odborný časopis British Medical Journal.
Vedci vychádzali zo záznamov 30.000 kanadských a britských pacientov s diagnózou skleróza multiplex. Okrem dátumu narodenia sa zaujímali aj o pôvod pacientov a ich rodinné zázemie. Získané údaje potom porovnali so záznamami zdravých osôb a s chorobopismi súrodencov pacientov. Výsledok bol jednoznačný: tak v Kanade ako aj vo Veľkej Británii sa najmenej pacientov narodilo v novembri, kým vo Veľkej Británii sa najväčší počet postihnutých narodil práve v máji.
Tento trend potvrdili aj údaje z Dánska a Švédska. Novembrový a májový efekt sa výrazne prejavil taktiež v Škótsku, v ktorom registrujú nadpriemerný počet prípadov sklerózy multiplex.
Presnú odpoveď na jeden z ďalších rozmarov prírody výskumníci zatiaľ nepoznajú. Domnievajú sa však, že svoju úlohu zohráva v tomto prípade Slnko a prísun prirodzeného vitamínu D do organizmu počas tehotenstva. Budúce mamičky by teda mali vyhľadávať Slnko aj v zimných mesiacoch a zaradiť do jedálnička potraviny so zvýšeným obsahom D-vitamínu, ktorý je nápomocný aj pri vývoji a spevňovaní kostí.
Skleróza multiplex je zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, poškodzujúce časť nervových vlákien. Tieto potom strácajú schopnosť viesť nerušene nervové signály. Onemocnenie sa prejaví napríklad poruchami zraku, ochrnutiami a rôznymi ďalšími senzorickými poruchami. Stav pacienta sa po ataku choroby zvyčajne opäť zlepší. Skleroza multiplex sa v dnešnej dobe nedá vyliečiť, pomocou liekov však možno zmierniť jej prejavy a spomaliť jej napredovanie.