Podľa najnovších výskumov depresiu vyvolávajú štyri základné faktory
New York 29. decembra (TASR) - Podľa najnovších amerických výskumov až jeden z piatich ľudí podľahne klinickej depresii na základe štyroch faktorov, ktoré ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
New York 29. decembra (TASR) - Podľa najnovších amerických výskumov až jeden z piatich ľudí podľahne klinickej depresii na základe štyroch faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku tohto psychického ochorenia.
Za spúšťače tiesnivého symptómu u depresívnych pacientov sa pokladajú strata spoločenského postavenia, strach z choroby, strach z hospitalizácie a strach zo smrti. Tieto faktory objavil doktor Eduard P. Havránek a jeho spolupracovníci z denverského zdravotníckeho centra v Colorade.
V rovnakom čase boli zverejnené aj výsledky inej štúdie o depresii. Podľa doktorky Márie Oquendovej náboženské prijatie za člena znižuje depresiu a následné riziko pokusu o samovraždu. Muži a ženy, ktorí sa rozhodli pripojiť k veriacim, sú menej ohrození skratom psychiky ako ateisti.
"Pokiaľ bol človek prijatý za člena nejakej viery, je menej rizikový čo sa týka samovraždy, pretože uznáva bytie ako také," povedala Oquendová.
Lekári a výskumní pracovníci sa domnievajú, že depresia je spôsobená chemickou nerovnováhou v mozgu. Prirodzené chemické látky - neurotransmitéry, ktoré sa nachádzajú v mozgu, zohrávajú podstatnú úlohu v ovplyvňovaní nálady. Zatiaľ sa však nevie s úplnou istotou akým spôsobom fungujú samotné lieky proti depresii. Antidepresíva pravdepodobne ovplyvňujú hladinu jednej či viacerých chemických látok v mozgu.