Tanec nemusí byť len nevyhnutnou súčasťou silvestrovskej zábavy, môže vám tiež pomôcť neopiť sa. Pri pohybe sa alkohol rýchlejšie odbúrava. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Budeme mať opäť sucho v ústach, žalúdok ako na vode, rozvrátený metabolizmus a v hlave tisíc ihličiek? Nebudeme vám pokrytecky radiť, aby ste sa alkoholu počas dnešnej silvestrovskej noci radšej úplne vzdali. Poradíme vám niekoľko známych či menej známych tipov, ako si ho dopriať s čo najmenšími následkami. Všetky rady však treba brať s rezervou. Rôzni ľudia majú rozličnú toleranciu alkoholu, záleží na enzymatickej výbave pečene, ktorá alkohol metabolizuje. Ani odporúčané zajedanie alkoholu nie je zárukou triezvosti. Pri veľkom množstve alkoholu sa určite opijeme, aj keď o niečo neskôr. Najmä ženy by si mali dať väčší pozor.
Ženy sa skôr opijú
Muži to dobre vedia a občas využívajú. Žene zvyčajne stačí jeden pohárik, aby bola uvoľnenejšia, a vari aj povoľnejšia. Prečo je to tak? "Ženy sa naozaj opijú rýchlejšie a pomalšie vytriezvejú. Ženský organizmus totiž obsahuje o desať percent viac tuku ako mužský a menej vody. A práve voda v organizme alkohol riedi," hovorí internista MUDr. Peter Mikulec. Ďalším faktorom je výška. Čím je telo vyššie, tým viac hmoty je pripravenej "vsiaknuť" skonzumovaný alkohol. Keďže ženy vo všeobecnosti merajú menej ako muži, pociťujú účinky alkoholu omnoho silnejšie. Je dokázané, že ženy privedie do stavu opitosti o tretinu menej alkoholu ako mužov. Ženy majú aj menšiu pečeň, ktorá pomáha spracovať alkohol a je omnoho náchylnejšia na cirhózu, ako mužská. Dva až tri dni pred menštruáciou a v čase ovulácie reagujú na alkohol ešte citlivejšie. Naopak ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú s alkoholom menšie problémy. Preto trvá dlhšie, kým sa alkohol z krvi úplne stratí.
Kto by vôbec nemal piť alkohol?
Predovšetkým ľudia chorí na cukrovku, alergici a ľudia s vysokým krvným tlakom a osoby, ktoré užívajú lieky. Alkoholu by sa mali vyhýbať aj ľudia prijímajúci preparáty na podporu krvného obehu, pretože v kombinácii s alkoholom prestávajú účinkovať. Pitie alkoholu v čase užívania liekov na zníženie tlaku môže byť doslova životu nebezpečné. Alkohol ich účinok zintenzívni, čo môže viesť k akútnemu nedokrveniu mozgu.