Viete, aká je vaša črevná flóra? Samozrejme, že to nemusíte vedieť, ale ak ju máte narušenú, ona sama sa ohlási. Upozorní vás plynatosťou, pocitom preplnenosti v žalúdku, škŕkaním a bolesťami, hnačkami alebo zápchami. Ale aj tým, že chytíte každý bacil, ktorý okolo vás preletí a podľahnete mu. "Dlhodobo nesprávne zložená mikroflóra veľmi zaťažuje imunitný systém. Práve vďaka vhodnej črevnej flóre, v ktorej pôsobia dobré baktérie, sa náš organizmus bráni pred neželanými votrelcami, ako sú toxíny, vírusy, patogény," hovorí MUDr. Igor Bukovský.
V čreve je skrytá naša odolnosť
Nielen otužovaním sa zvyšuje obranyschopnosť. Až 70 - 85 percent imunitných buniek nášho organizmu sa nachádza v gastrointestinálnom trakte. Má svoju dôležitosť ako "strážca" pri obranných reakciách organizmu. Črevo sa dokonca pokladá za náš "druhý mozog": má svoju vlastnú "inteligenciu", ktorá je čiastočne nezávislá od mozgu. Vyprodukuje až 20 neurovysielačov, ktoré sa zúčastňujú na prenášaní signálov medzi bunkami.
Ak chceme byť zdraví, ak chceme, aby naše telo dokázalo bojovať s vírusmi a baktériami, s ktorými sa denne stretáva, musíme mu pomôcť. Ako? Dožičiť mu probiotiká, teda baktérie, ktoré aktivujú a zvyšujú obranyschopnosť organizmu.
Kedy sú probiotiká priam nevyhnutné
Probiotické kultúry je dôležité prijímať vždy, ak sa liečite antibiotikami.
"Ak vám to praktický lekár nenavrhne, naordinujte si ich sami," radí MUDr. Bukovský. Práve vtedy sa totiž spúšťa bludný kruh: antibiotiká okrem vyničenia patogénnych baktérií zničia aj probiotické kultúry v črevách, tým sa naruší imunita organizmu, čo často vedie k ďalšiemu ochoreniu. Nezriedka lekár znova nasadí antibiotiká - a tak to ide dokola.
Zloženie svojej črevnej mikroflóry si môžeme regulovať sami, ak budeme denne jesť potraviny s probiotickými baktériami. Obsahujú ich všetky potraviny, ktoré obsahujú B vitamín a vlákniny, sú to napríklad obilniny, strukoviny, orechy, arašidy, banány, listová zelenina. Nachádzajú sa aj v mnohých, ale nie všetkých jogurtoch, kefírovom a acidofilnom mlieku. Obsahujú ich aj mlieka priamo doplnené o probiotické kultúry alebo špeciálne probiotické doplnky výživy.
Ak chcete svoju črevnú flóru udržať v ideálnom stave, vyhýbajte sa potravinám, ktoré ju narúšajú. Sú to najmä údeniny, majonézy, veľa soli, veľa bielkovín, tučné syry, niektoré vaječné výrobky a ocot. Rovnako, aj stres veľmi rýchlo mení črevnú flóru. (uj)
Prečo máme jesť probiotiká
* podporujú imunitný systém
* znižujú hladinu cholesterolu
* potláčajú riziko vzniku rakoviny
* pomáhajú aj pri hnačke, zápche, plynatosti, dyspepsii
* konzumujte ich, ak trpíte syndrómom dráždivého hrubého čreva
* obnovia črevnú flóru, ak užívate antibiotiká
* pomáhajú ženám s častým výskytom vaginálnych infekcií
* pomáhajú aj ako prevencia opakovaného zápalu močových ciest