ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Sviatočná večera. Plný stôl dobrôt, plné ústa, smiech a dobrá nálada. Zrazu vám zabehne sústo a vy sa začnete dusiť. Kašlete a nič nepomáha. Vtedy už rozhodujú o vašom živote doslova minúty. Po štyroch či piatich minútach bez dýchania, začína byť ohrozený mozog.
Čo môžete urobiť pre dospelého?
1. minúta
Proces dusenia trvá nejaký čas. V prvej fáze treba s človekom nadviazať kontakt. Povzbudzovať ho, aby sa pokúsil vykašľať zabehnutý predmet. Ak to nejde, treba ho posadiť, predkloniť a potom štyri - päť ráz udrieť dlaňou po chrbte medzi lopatky. Keď kašeľ ani búchanie prekážku z dýchacích ciest neuvoľnia, treba predpokladať, že stav je hrozivejší.
2. minúta
Ak ste stav nezvládli v prvej fáze, musíte privolať záchrannú službu. Po štyroch či piatich minútach, ak človek nedýcha, začína byť ohrozený mozog. Oneskorenie môže spôsobiť, že odborná pomoc bude menej účinná. V tejto fáze možno použiť tzv. Heimlichov manéver. Pri ňom postihnutého zozadu objímete, spojíte si ruky nad oblasťou jeho žalúdka a silno zatlačíte smerom hore na bránicu. Stlačíme teda vzduch, ktorý ostal v pľúcach. Ide o to, aby stlačený vzduch v pľúcach vytvoril pretlak a vystrelil prekážku von - ako keď stlačíme vzduch v zaštopľovanej plastovej fľaši. Vzduch sa zaprie do prekážky a s veľkou pravdepodobnosťou ju vystrelí von.
Čo je dobré vedieť
Heimlichov manéver nie je najmä pre laikov bežným úkonom. Treba ho natrénovať, aby sme postihnutému neublížili. Ak však predchádzajúce pokusy boli neúspešné, treba sa oň pokúsiť. V kritickej situácii je horšie neurobiť nič, ako sa pokúsiť o záchranu života postihnutého človeka.
Ak ani to nepomôže, volajte číslo 155 a 112 alebo Linku záchrany 0850 111 313
Ak sa dusí dieťa do 1 roka
Dieťa chyťte hlavou dolu tak, že mu svojím predlaktím podložíte hrudník, tvárička smeruje k zemi. Potom dieťa niekoľko ráz udrite, nie však veľmi silno, dlaňou medzi lopatky.
Ak zabehlo deťom od 1 do 9 rokov
Dieťa si prehnite cez kolená dolu tvárou a viac ráz ho silno udrite dlaňou medzi lopatky, nie však celou silou. Ak prehltnutý predmet nevypadne, úkon zopakujte.
Staršie deti nad 9 rokov
Dieťa chyťte odzadu tak, že mu päsť svojej ruky s palcom smerujúcim hore pritlačíte spredu na driek, druhú ruku si pritlačíte na päsť prvej ruky a silno tlačíte na hrudník smerom hore. Ak manéver nepomôže, zopakujte to najmenej tri razy alebo i viac ráz. Ak sa dýchanie neobnoví ani po odstránení predmetu, začnite s umelým dychaním z úst do úst.