Jedným z najčastejších novoročných predsavzatí okrem skoncovania s fajčením, býva aj sľub, že začneme jesť zdravo. Lekári a vedci sa totiž zhodujú: To, čo zjeme, mimoriadne ovplyvňuje naše zdravie a dokonca môže predĺžiť život.
Zdravá strava neznamená, že musíte mať na raňajky plátok ananásu a manga, na obed grilovaného lososa a na večeru plody mora s avokádom. Bežné ovocie a zelenina sa dajú kúpiť za slušnú cenu. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Jedným z najčastejších novoročných predsavzatí okrem skoncovania s fajčením, býva aj sľub, že začneme jesť zdravo. Lekári a vedci sa totiž zhodujú: To, čo zjeme, mimoriadne ovplyvňuje naše zdravie a dokonca môže predĺžiť život.
Mnoho ľudí však vzápätí nájde výhovorku, ako sa to nedá: My to vieme, ale nemáme na lepšie jedlo, je to príliš drahé.
Nie je to tak. Ak ste si dali do nového roka predsavzatie, že budete jesť zdravšie, ani takýto jedálny lístok nemusí rodinu zruinovať.
"Zdravá strava neznamená, že musíte mať na raňajky plátok ananásu a manga, na obed grilovaného lososa a na večeru plody mora s avokádom. To by nás asi naozaj finančne položilo. Bežné ovocie a zelenina sa dajú kúpiť za slušnú cenu," hovorí MUDr. Ivan Majerčák, prezident Ligy proti obezite. Najčastejšiou výhovorkou, prečo si dať párok, guláš či rezeň je, že racionálna výživa je drahá.
"To tiež neplatí. Prepočítajte si to: Ak si kúpime mäso za 100 korún, je ho len kúsok, po uvarení alebo upečení je ešte menší. Z kúska mäsa za stovku pripravíme jeden chod, ale k nemu treba ešte zemiaky, ryžu, šalát. Ak si kúpime namiesto mäsa za sto korún zeleniny a ovocia a pridáme tie isté prílohy, doplníme makom, orechami, slnečnicovými semenami, zabezpečíme si primeranú výživu na celý deň," hovorí MUDr. Mária Fulová.
Našu peňaženku podľa nej najvýdatnejšie vyprázdňujú práve potraviny živočíšneho pôvodu. "Najviac peňazí vyhadzujeme za produkty, ktoré sa najviac podieľajú na ničení nášho zdravia."
Jedálny lístok podľa peňaženky
Aspoň raz za týždeň si dožičte kvalitnú rybu. Napríklad losos je výborným zdrojom zdravých omega - 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú znižovať hladinu nezdravého LDL cholesterolu, ktorý ničí cievy, a zvyšujú HDL cholesterol, ktorý naopak z ciev odstraňuje škodlivé látky. Ak ste práve spľasli rukami, že lososa si nemôžete dovoliť ani raz do roka, zaraďte do jedálneho lístka ľanové semienka. Obsahujú rovnako zdravé mastné kyseliny ako niektoré ryby a navyše výborne prečisťujú organizmus. 150 gramov stojí len 20 korún. O tom, že možno jesť zdravo a zároveň lacno, vás presvedčia tri jedálne lístky troch rodín s veľmi rôznymi výplatnými páskami.