Pri žonglovaní s loptami sa zväčšuje ľudský mozog, presnejšie dva regióny, zodpovedné za sledovanie pohybov a uchopenie predmetov. Vyplýva to zo štúdie nemeckých vedcov z univerzít v Jene a Regensburgu, ktorú zverejnil časopis Nature. Vedci sledovali ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pri žonglovaní s loptami sa zväčšuje ľudský mozog, presnejšie dva regióny, zodpovedné za sledovanie pohybov a uchopenie predmetov. Vyplýva to zo štúdie nemeckých vedcov z univerzít v Jene a Regensburgu, ktorú zverejnil časopis Nature. Vedci sledovali skupinu dospelých v priemernom veku 22 rokov, ktorí dokázali žonglovať s tromi loptičkami jednu minútu. Aktivitu ich mozgov merali trikrát - tesne pred žonglovaním, po ňom a s trojmesačným odstupom.
Merania magnetickou rezonančnou tomografiou ukázali, že obidva regióny sa po žonglovaní zväčšili, ale po trojmesačnej prestávke sa opäť vrátili k pôvodnej veľkosti. Výsledky výskumu podľa nemeckých vedcov vyvracajú domnienku, že ľudský mozog v dospelosti nerastie. V doterajších výskumoch sa zistilo, že väčší mozog ako ostatní ľudia majú hudobníci a taxikári. Je však otázne, či je to vrodené alebo získané tréningom. (tasr)