SME

Slávnostný stôl umocní výnimočnosť sviatočných chvíľ

Aj keď každé stretnutie za jedálenským stolom v rodinnom kruhu je vzácne a sviatočné, vianočné chvíle nás napĺňajú osobitým čarom. Sme k sebe prístupnejší, umocnení blízkosťou najbližších. Preto aj stôl, za ktorým sa stretneme a ktorý je symbolom rodiny,


FOTO – VIANOČNÁ KNIHA



musí vyžarovať výnimočnosť týchto chvíľ.

Na štedrovečernú večeru aj obed nasledujúcich vianočných sviatkov vytiahnu gazdinky sviatočný servis so všetkými jeho časťami, nápoje sa popíjajú z pohárov určených presne na ich obsah, stôl dopĺňa bohatšia výzdoba symbolizujúca sviatky radosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na takéto bohatstvo tvarov, materiálu, farieb a predmetov potrebujeme dostatočne veľký stôl. Preto je dobré, aj keď len na dva-tri dni, urobiť aj v menšom byte provizórne preskupenie nábytku a spojiť dva rovnako vysoké stoly s aspoň jednou rovnakou stranou do jedného väčšieho, ak nemáme rozťahovací jedálenský stôl.

SkryťVypnúť reklamu

Tajomstvo obrusu

Takto upravený základ prekryjeme slávnostným obrusom z kvalitnejšieho materiálu, napríklad z damasku. Ideálny by bol čistobiely obrus. Na ňom vynikne biely porcelánový riad a príbor bez plastových či drevených častí, najlepšie strieborný alebo antikorový, krištáľové sklo. Ľanový obrus s ľudovým motívom sa hodí k robustným rustikálnym jedálenským súpravám, na kanafasovom obruse vynikne hlinený alebo kameninový riad.

Okrúhle stoly môžeme prekryť až po zem a navrch položiť štvorcový menší obrus. Obrúsky môžu harmonizovať s obrusom v rovnakom alebo podobnom tóne, ale môžu aj vytvárať kontrast, čím vznikne zaujímavý akcent. Obrúsky stočíme, zrolujeme, zviažeme, napríklad lykom, stuž kou, dobre sa vynímajú, keď je pod nimi vložený lístok alebo kvietok.

SkryťVypnúť reklamu

Pri takýchto príležitostiach sa vynikajúco uplatnia aj starožitné jedálenské súpravy, najmä ak ich máme ako dedičstvo a cez našich starých rodičov nás viažu k sviatočným chvíľam dávnych období. Podmienkou je, aby súprava bola kompletná, minimálne na počet stolujúcich osôb. Pri tom použijeme aj starožitný obrus s čipkou, môže byť aj historické ručne fúkané farebné sklo, jemne kvietkovaný čínsky porcelán. Na veľký stôl netreba rovnako veľký starožitný zdobený obrus. Kúpime jednofarebné plátno, ktorým po obrúbení prikryjeme celý stôl a navrch položíme zdedený skvost. Pri použití starších kusov by sme mali zachovať aj jednotu štýlu, teda dekoru, zdobenia a prípadne historického obdobia.

Malé kytičky

Pod každý tanier by sme mali vložiť podložku a okolo nich rozložiť príbory a poháre na všetky druhy podávaných jedál a nápojov. Slávnostnosť chvíle znásobí malá kytička naaranžovaná z niekoľkých malých kvietkov a lístkov v menších porcelánových či sklených pohároch alebo vázičkách umiestnená pri každom tanieri. Výber kvetov môže odrážať kombináciu hlavnej kytice v strede stola. Použiť môžeme biely orgován s bielym narcisom a zeleným brečtanom, veternicu v rozličných farbách, menšie kultivary tulipánov, frézie.

SkryťVypnúť reklamu

Sviečka pre každého stolovníka

Podobne výnimočne pôsobia sviečky s jemnou vôňou postavené v malých pohárikoch s vodou. Do vody, medzi stenu pohára a kalíštek s vonnou sviečkou naukladáme menšie kvietky, napríklad klinčeky, frézie, malokveté ruže, fialové agapanty, z ktorých poskladáme venček. Kvietky vydržia vo vode minimálne počas celých sviatkov. Výhodou klinčekov je, že si môžeme vybrať farbu, podľa zvolenej dominantnej pri výzdobe slávnostnej tabule, červenú, modrú, žltú, ružovú, bielu aj s farebným lemovaním.

Girlanda

Taniere môžeme obrúbiť aj girlandou v tradičných farbách Vianoc – zelenej a červenej. Jej základ tvorí hrubší do oblúka zahnutý drôt s pripevnenou zelenou páskou, na ktoré tenším ohybným drôtom pripevníme husto a striedavo vetvičky z jedličky, brečtan – zaujímavý je s viacfarebnými listami, imelo, vetvičky jarabiny s červenými bobuľami. Je dobré, keď vetvičky nie sú rovnako dlhé. Na koniec girlandy pripevníme mašľu z červenej stuhy. Girlandu natočíme tak, aby nebránila stolovníkovi v konzumácii.

SkryťVypnúť reklamu

Centrálna kytica tvorí základ

Pestrá kytica v strede stola je dominantou celej kompozície. Určuje farebnú harmóniu a ostatné doplnkové časti výzdoby z nej vychádzajú. Jednoduchšiu kyticu zaranžujeme z bielych, žltých, červených, ružových a fialových kvetov usporiadaných do skupiniek podľa farieb. Tieto striedavo osviežime zeleným imelom, brečtanom, najlepšie vyšľachtenou odrodou so zaujímavo vykrajovanými listami. Použijeme kaleu, tulipán, agapant, miniatúrne orchidey, plnokvetý iskerník, klinčeky, malokveté ruže, narcisy, orgován, veternicu. Aby sme nenechávali komponovanie na poslednú chvíľu, pripravíme ju deň vopred a odložíme v chladnejšej tmavšej miestnosti. Bohatšia kytica môže byť aranžovaná vo väčšej širšej mise, aj na ovocie s centrálnou nohou. Aby sa nám aranžovanie vydarilo, musíme do stredu vložiť pichľavú podložku na kvety s navlhčenou penou na aranžovanie. Penu môžeme nastriekať striebornou alebo zlatou farbou a tým ju prekryjeme. Drôtom pripevníme strapce stolového hrozna s veľkými bobuľami a pridávame kvety tak, aby budili dojem, že prýštia z vázy von a kaskádovito padajú z bokov misy.

SkryťVypnúť reklamu

Efekt zvýrazníme pridaním jedného dominantného veľkého kvetu, napríklad pivónie, do stredu kompozície. Namiesto toho môžeme tenkým drôtom zviazať aj niekoľko hlavičiek klinčekov, čím vytvoríme dojem obrovského kvetu. Mimoriadne zaujímavo pôsobí kombinácia šľachtených makov, ľalií, tulipánov, orchideí, papuliek v rozličných farebných odtieňoch s karmínovými klinčekmi, vetvičkami eukalyptu a mliečnikonky, nerinou či ružou.

Pozor na nevkus

V predaji je množstvo vianočných obrusov a doplnkov na sviatočný stôl, ešte väčšie množstvo dekoračných predmetov si môžeme pripraviť sami. Kombinácia prezdobeného prestierania s priemyselne vyrobenými ozdobami vianočného stola nie je veľmi vkusná a potláča sa navzájom, ako aj vizuálny dojem zo servírovaných dobrôt.

SkryťVypnúť reklamu

Práve biely tanier, prípadne s jemným jednofarebným, strieborným či zlatým dekorom ponúkne výraznejšie vnímať samotné gurmánske špeciality. A k dobrému jedlu sa najlepšie hodia ozdoby z prírodných materiálov, živých kvetín, stálozelených drevín, podporené stuhou, sviečkou, vetvičkou. Podobne môžeme s mierou využiť aj blahodarné účinky aromoterapie. Vhodne zvolený druh a množstvo vône z éterického oleja, vonnej tyčinky, gáfrových olejov nám podporí vnímanie sviatočnej chvíle všetkými zmyslami.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 431
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 798
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 450
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 905
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu