Ak si k jedlu pustíte rýchlu hudbu, vaše čeľuste podvedome zrýchlia pohyby a tanier vyprázdnite v rekordnom čase.
Podľa štúdie Hopkinsovej univerzity poslucháči rýchlej hudby nahádžu do seba približne päť hltov za minútu, zatiaľ čo počas pomalej hudby iba tri. Bez zvukovej kulisy sú to vraj priemerne štyri hlty za minútu. Pojedanie v pomalom rytme má svoje výhody – nielen zjete menej, pretože si včas všimnete, že ste nasýtení, ale jedlo aj viac vychutnáte. Pri obede sa preto vyplatí preladiť rádio na stanicu, ktorá hrá pevažne pomalé rytmy, a rýchlu hudbu si nechať trebárs na umývanie riadu.
Poloprebdená noc
Ospalí a unavení ľudia viac pojedia. Tvrdí to Allan Rechtschafen, riaditeľ Laboratória pre výskum spánku na univerzite v Chicagu. Spánkový deficit dokáže rýchlo zlikvidovať dlho budované správne stravovacie návyky. Prinúti nás totiž siahnuť napríklad po čokoládovej tyčinke s orieškami. Najlepšou obranou proti nadmernej váhe je dodržiavať pravidelný režim s dostatkom spánku. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí spia sedem až osem hodín denne, sú všeobecne v lepšej kondícii ako tí, čo spia menej ako šesť hodín. Ráno sa vyhýbajte ťažkým jedlám a prázdnym kalóriám z cukru, po ktorých budete ešte viac unavení. Nespavcov najlepšie osviežia raňajky z ovsených vločiek, ovocia a jogurtu.
Veľká spoločnosť
Z prieskumu univerzity štátu Georgia v Atlante, pri ktorom si stovky dobrovoľníkov týždeň viedli záznamy o tom, čo, kedy, kde a s kým zjedli, vyplynulo, že keď jedli v spoločnosti, vpratali do seba o 44 percent viac kalórií a tukov, ako keď jedli osamote. Bolo pritom jedno, či išlo o raňajky, obed, či večeru a či jedli niekde vonku, alebo doma. Nutkanie zjesť viac súvisí aj s tým, že zábava pri stole odvádza pozornosť od signálov, ktorými telo hlási, že už má dosť. Pohľad na to, čo majú druhí na tanieri, alebo čo si objednávajú, zvádza k diétnym prehreškom, ľudia zabúdajú na vlastné diétne zásady. Samozrejme, neplatí ani opak, že by človek, ktorý je doma sám, zostal automaticky štíhly. Pri jedle doma sa vyplatí odpratať misu s jedlom z dosahu hneď po naservírovaní jedla, aby nezvíťazilo pokušenie nabrať si ešte raz.
Plné stoly
Na recepciách, večierkoch, báloch, ale najmä cez Vianoce číha nebezpečenstvo v podobe plných stolov. Psychológovia tvrdia: „Telo má v sebe akýsi vrodený mechanizmus, ktorý umožňuje zjesť viac, keď vidí jedlo rôznych chutí, farieb, zloženia a tvarov – dokonca aj vtedy, keď vôbec nemá hlad.“ Podľa istej štúdie zjedli dobrovoľníci, ktorým naservírovali štyri rôzne chody, o 60 percent kalórií viac, ako tí, ktorým predložili štyrikrát to isté jedlo. (čtk, uj)