
FOTO – ĽUBOMÍR ŠIMNA
Inovať
Inovať tvoria ľahké kryštáliky vody, jemne naukladané na sebe a je až neuveriteľne kyprá. Najčastejšie je tvorená z ihlicovitých častičiek, ktoré sa za slnečného, mrazivého dňa ligocú a opaleskujú. Tvorí sa za mrazu, pri slabom vetre a veľmi často tiež pri tzv. suchej hmle. Usadzuje sa na konároch, na stĺpoch, drôtoch, plotoch, teda na všetkých predmetoch, ktoré sú na otvorenom teréne. Pri dlhšom trvaní slabšieho vetríka, za hmlistého mrazivého počasia narastá vrstvením až do výšky 5 cm a na niektorých miestach ešte aj vyššie, čo zimnej prírode pridáva na kráse a vtláča jej rozprávkový vzhľad. Pri závane silnejšieho vetra, alebo pri poklepe na predmet, na ktorom bola usadená, zľahka, po častiach odpadáva na zem.
Námraza
Námraza je belavá alebo šedá kryštalická hmota, ktorá vzniká zmrznutím vodných kvapiek. Na predmetoch sa usadzuje pri vlhkej hmle, ktorá sadá pri mraze, aj počas mrznúceho dažďa. Podľa výšky mínusovej teploty môže mať rôznu štruktúru od kužeľových trsov až po vláknité, zrnité zloženie. Námraza má oveľa väčšiu špecifickú váhu než inovať a svojou hmotnosťou tak zaťažuje predmety, že pod jej vrstvou sa lámu konáre, alebo trhajú drôty elektrického vedenia. Pre stromy je nebezpečná najmä na začiatku zimy, kým ešte „nespia“.
V počiatočnom štádiu tvorenia ju možno ešte ľahko oddeliť od podložia alebo otriasť. Neskôr primŕza o základ, vrství sa, narastá a ani silnejší vietor ju nestrasie. A vtedy na stromoch nastáva polom. Najviac bývajú postihnuté stromy rastúce osamelo v alejach a na otvorených exponovaných miestach. Polomy každoročne narobia mnoho škôd, sú veľmi drastické, lebo zlomy na konároch zanechávajú po sebe ťažko hojiteľné rany.
Účinná pomoc
V lokalitách, v ktorých sa často tvorí námraza, musíme hneď po prvom roku urobiť na vysadených ovocných stromoch účelný, výchovný rez korunky. Zakladáme hlavné kostrové konáre s pevnou bázou v uhle 60 – 70° ku strednému osovému konáru. Pretože ak bočný konár zviera menší uhol ako 45° ku strednému, je veľmi náchylný na odčesnutie. Svedomitý záhradkár, keď má stromy pri dome, v čase tvorenia námrazy alebo inovate by ju mal v určitom časovom intervale šetrným spôsobom striasať alebo oklepať palicou, ktorá má na konci navlečenú gumovú hadicu, aby pri údere nepoškodil kôru stromu.
Ak predsa len dôjde k odčesnutiu konára pod ťarchou mrznúcej vody, treba ho šetrne odstrániť pílkou. Ak je rana menšia, treba ju ošetriť štepárskym voskom. Rozsiahlejšiu zatrieme olejovou farbou, lebo cez ranu uniká zo stromu vlhkosť, ktorá zabezpečuje prebiehajúce pochody v kmeni aj počas zimy a naopak, voda v pletivách mrzne a ľadové kvapôčky trhajú pletivá. Po zaschnutí farby treba okraje pretrieť voskom, lebo kôra aj počas zimy bude pracovať a na nechránenom mieste mráz zase dokoná dielo skazy.
Záhradkári, ktorým námraza a inovať nenarobila škodu, sa môžu tešiť, že najmä staré stromy sa očistia od machu a lišajníkov, aj od lariev zimujúceho hmyzu, pretože pod zamrznutou vrstvou vody nemôžu dýchať, prípadne ich odlupujúca námraza strhne na zem. MIRO MATÚŠ