V našej civilizačnej potrave je množstvo zložiek, ktoré nám viac ubližujú, ako osožia. Mnohé sú totiž skôr len zdrojom prázdnych, nadbytočných kalórií a príčinou civilizačných chorôb. S klíčenými semenami je to práve naopak. Sú v pravom slova zmysle výživné a doslova liečivé. Právom majú prívlastok - koncentrovaný zázrak života. Pri klíčení semien prebiehajú v rastlinách najaktívnejšie životné procesy a mobilizujú sa v nich najhodnotnejšie látky. Rozvíjajúce sa klíčky obsahujú množstvo enzýmov, vitamínov, najmä skupiny B vitamínov, množstvo rastlinných bielkovín, lecitín, minerálne látky, ako vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, stopové prvky, sacharidy a balastné látky.
Naklíčením rastie obsah vitamínov mnohonásobne. Najviac ich je v semenách na tretí až štvrtý deň po klíčení. Z jednej šálky sóje získame 4 až 5 šálok klíčkov. Jedna lyžica sójových klíčkov má až 100 mg vitamínu C. Sójové klíčky pomáhajú diabetikom, alergikom, reumatikom, pri artrózach, posilňujú nervový systém a krvný obeh. Stačí skonzumovať jednu až dve lyžice klíčkov denne.
Čo všetko možno naklíčiť
Na klíčenie možno použiť väčšinu dostupných semien. Najlepšie klíči šošovica, fazuľa mungo, pšenica a semienka redkvičky. Na klíčenie sú tiež vhodné slnečnicové, sezamové a tekvicové semienka, pohánka, ľan, väčšina bôbov, napríklad sójové, hrach, mandle, ovos, raž, jačmeň, žito, kukurica a proso. Semená určené na klíčenie musia mať neporušenú šupku, mali by byť čo najčerstvejšie, nepoškodené a chemicky neošetrené. Semienka dostať v predajniach zdravej výživy alebo v záhradníckych potrebách.
Chutia slané aj sladké
Dajú sa používať rovnako ako surová zelenina, do šalátov, ako príloha k všetkým jedlám. Obilné klíčky sú vhodné do obilných kaší, ovocných šalátov a podobne. Sójové klíčky možno pridať do čínskych pokrmov, do šalátov.
Niektoré druhy klíčkov, horčičné, majú špecifickú chuť a možno ich používať ako korenie. Výborné sú aj na sladko - s medom či s jogurtom, s postrúhanými jablkami, s hrozienkami a orechmi, v rozličných šalátoch a polievke. Zahriať by sa mali len do 46 stupňov Celzia, aby sa nezničili ich cenné látky. (uj)
Postup: Ako naklíčovať?
Existuje viacero spôsobov, jeden z najjednoduchších je, že semená prepláchnete, nasypete do sklenej, napríklad zaváracej nádoby a asi na 12 hodín, najlepšie na noc, necháte zaliate vodou. Potom vodu zlejete, semená dobre prepláchnete, zvyšok vody necháte odkvapkať, lebo nadbytok vlhkosti v tejto fáze môže spôsobiť plesnivenie semien. Preplachovanie opakujeme 2- až 3-krát za deň. Semienka môžeme uložiť aj na sitko, aby sa lepšie preplachovali. O tri až štyri dni by mali byť klíčky dostatočne dlhé a vhodné na konzumáciu, klíčky majú asi tri až päť milimetrov.
Klíčky môžete konzumovať ihneď alebo skladovať v chladničke vo vzduchotesných nádobách aj niekoľko dní.
Náš tip: Grilovaný toast s klíčkami
Sójové klíčky necháme odkvapkať, krátko ich opečieme na oleji, chlieb potrieme olivovým olejom, roztlačeným cesnakom, položíme naň lyžicu klíčkov, posolíme, okoreníme, položíme plátok sójovej salámy tofu, posypeme petržlenovou vňaťou alebo naklíčenou žeruchou.
Na to dáme plátok syra a trochu sezamových semien. Prudko grilujeme, až sa syr roztaví a sezam opraží.