Washington 31. januára (TASR) - Vzduch v krytých plavárňach nasýtený chlórovými výparmi by mohol mať nepriaznivý vplyv na ochrannú funkciu pľúc u malých detí. Naznačuje to výskum švédskych vedcov z univerzity v meste Umea.
Odborníci namerali deťom nižšie koncentrácie proteínu CC16, ktorý chráni pred ochoreniami dýchacích ciest. Nie je to však dôvod na znepokojenie, pretože funkčnosť pľúc žiadneho dieťaťa sa nezhoršila, zdôraznila Brigitta Lagerkvistová v časopise Environmental Health Perspectives.
Proteín CC16, ktorý sa tvorí v pľúcach, má protizápalové vlastnosti a chráni dýchacie cesty pred infekciami. Vedci merali koncentráciu tohto proteínu v krvi 57 detí vo veku 10-11 rokov, pričom žiadne z nich netrpelo astmou, sennou nádchou alebo poruchou funkčnosti pľúc.
U detí, ktoré pravidelne navštevovali kryté plavárne, vedci zistili vo všeobecnosti značne znížené koncentrácie proteínu CC16. Domnievajú sa, že na jeho tvorbu zrejme nepriaznivo vplýva chlór používaný na dezinfekciu.
Staršie štúdie ukázali, že profesionálni plavci trpia často astmou alebo zápalmi dýchacích ciest. Podľa Lagerkvistovej by sa mali ďalšie štúdie zaoberať tým, či aj deti, ktoré často dýchajú vzduch v krytých plavárňach, sú vystavené zvýšenému riziku astmy. Toto riziko by znížilo dobré vetranie uzatvorených priestorov.