Ženeva 5. februára (TASR) - Podľa názoru predstaviteľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by detská obrna v Ázii mohla byť počas tohto roka úplne zlikvidovaná. Ochorenie sa vyskytuje ešte v troch ázijských krajinách - v Afganistane, Indii a Pakistane.
Ministri zdravotníctva týchto troch krajín potvrdili na piatkovom stretnutí v Ženeve, že počet nových prípadov obrny poklesol v uplynulom roku o 45 percent na 186 ochorení. Keby sa taký istý úspech podarilo dosiahnuť v tomto roku, prestala by táto choroba v Ázii šarapatiť.
Tento ušľachtilý cieľ chcú postihnuté krajiny dosiahnuť pomocou rozsiahlej očkovacej kampane. Zaočkované by mali byť v prvom rade deti v odľahlých regiónoch s nedostatočnou zdravotníckou starostlivosťou ako aj v obrovských slumoch na pokraji veľkomiest. V roku 2004 dostalo 210 miliónov detí dovedna 1,5 miliárd dávok očkovacej látky.
WHO označila kampaň proti infekčnej obrne (poliomyelitis) za veľký úspech. Kým v roku 1988 zaregistrovali na celom svete 350.000 prípadov obrny, v roku 2004 to bolo 1.200 nových ochorení.
Rozsiahlou očkovacou kampaňou chce WHO zlikvidovať toto nebezpečné ochorenie nielen v Ázii, ale na celom svete. Okrem troch spomínaných ázijských štátov sa detská obrna vyskytuje aj v Afrike. V Európe sa obrna nevyskytuje od roka 2002.