Nekomplikovaná nádcha trvá sedem až desať dní, môže nás však celkom vyradiť z prevádzky. Zapchatý, opuchnutý a boľavý nos ťažko znášajú deti aj dospelí. Ideálne je preto otužovať si sliznicu nosa po celý rok.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Tak, ako si denne čistíme zuby, mali by sme si každé ráno a večer urobiť aj toaletu nosa. Nos totiž nie je len estetický výčnelok, je to brána, ktorou sa dostávajú do tela najrôznejšie vírusy. Kto ich chytí, má smolu, nádchy sa nezbaví skôr ako za týždeň. Naopak ten, kto si denne čistí a otužuje nos, je proti nim imúnnejší.
"Deťom neustále opakujeme, aby si nezabudli umyť zuby, ale na hygienu nosa myslí málokto," hovorí MUDr. Martin Hapčo z ORL kliniky v Detskej fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch. Vie, čo hovorí.
"V ordinácii sa bežne stretávam so štvor-, šesťročnými deťmi, ktoré sa nevedia vysmrkať. Nielen deti, ale ani mnohí rodičia totiž nevedia, ako sa správne čistí nos."
Čo znamená hygiena nosa
Sú ľudia, ktorí chytia nádchu aj 5-6-krát do roka. Koľko prechladnutí so silnou nádchou za rok je ešte v normále? Podľa MUDr. Hapča je to tak jedna-dve nádchy. Jogíni alebo ľudia, ktorí si denne vyplachujú a otužujú sliznicu nosa slanou vodou, však nemusia dostať nádchu ani raz do roka.
"Pravidelné vyplachovanie je vynikajúcou prevenciou proti vysychaniu slizníc nosa a rôznym virózam. Je to starý indický recept, ktorý by sme sa mali naučiť. Nemusíte sa však trápiť s prípravou slanej vody, môžete použiť aj sprej s fyziologickým roztokom slanej morskej vody, ktorý dostať v lekármi," radí MUDr. Hapčo.
Jogíni používajú hadičky, ktorými si nalejú do nosných dierok slanú vodu a vyfúknu, sprejom si len jednoducho vstreknete morskú vodu do každej dierky a vysmrkáte sa. Môžete to robiť dokonca aj dojčatám od prvého mesiaca života. Vyplachovanie nosa pomôže, ak máte silnú nádchu, malo by sa však stať každodenným zvykom. Ak máte zapchatý nos, neznamená to hneď, že je opuchnutá sliznica od prechladnutia. Môže byť vysušený od klimatizácie či kúrenia. (uj)
Ako sa správne vysmrkať
Malé deti treba odmalička učiť vysmrkať si nos. Pri smrkaní nikdy nestláčame obe dierky, ako to niektorí rodičia nesprávne učia deti.
S nácvikom treba začať zásadne vtedy, kým je dieťa zdravé a má priechodné obe dierky. Dieťa nacvičuje vyfúknutie vzduchu hravou formou - raz jednou, potom druhou dierkou. Môže napríklad odfúknuť nosom chumáčiky vaty položené na stole, sfúknuť malé plamienky sviečky či vyfúknutím dať do pohybu orechové škrupinky plávajúce v lavóri. Potom to isté nacvičujeme s vreckovkou, najlepšie papierovou.
Hlieny u dojčiat odstraňujeme odsávaním. Aby sme hlien ľahšie odsali, vysmrkali, treba ho skvapalniť, najlepšie slanou vodou.