Zrak je dokonalý mechanizmus, len málokomu však úplne dokonale funguje. Očami vnímame viac ako 80 percent informácií o okolitom svete. O zraku hovoríme, že je najdôležitejší zmyslový orgán. "Naša starostlivosť o oči je však minimálna. Zanedbávajú ju ...
Okrem farby očí dedíme po svojich rodičoch či prarodičoch aj rôzne choroby a chyby zraku. Dedíme napríklad astigmatizmus, zlé zakrivenie rohovky, škuľavosť, krátkozrakosť či glaukóm - zelený zákal. Väčšine problémov s očami nezabránime, môžeme však včas postrehnúť výstražné príznaky a začať liečbu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zrak je dokonalý mechanizmus, len málokomu však úplne dokonale funguje. Očami vnímame viac ako 80 percent informácií o okolitom svete. O zraku hovoríme, že je najdôležitejší zmyslový orgán. "Naša starostlivosť o oči je však minimálna. Zanedbávajú ju aj rodičia u svojich detí," hovorí očný lekár Milan Slovák. Existuje množstvo ľudí, ktorí celý život nenavštívia očného lekára, lebo nepotrebujú okuliare na čítanie. "Na ich očnom pozadí však môžu prebiehať závažné zmeny."
Aspoň po štyridsiatke k očnému
Po štyridsiatke by mal každý navštvíviť očného lekára. Oftalmológ by nám mal zmerať aj vnútroočný tlak v rámci prevencie glaukómu a pozrieť sa nám aj na očné pozadie. Niektorí ľudia síce nepotrebujú plus dioptrie na čítanie až do päťdesiatky, v každom prípade by mali navštíviť očiara aspoň z preventívneho hľadiska. Problémy so zrakom stále rastú a na ich objasnenie treba vynaložiť miliardy. Je to problém každej civilizovanej krajiny.
Naše oči ničia aj neónové reklamy
Naše oči si od neónového svetla neoddýchnu ani v noci. Aj to môže byť jedna z príčin, prečo civilizovanému svetu hrozí degenerácia zraku. Zatiaľ ide len o hypotézu, ale lekári a vedci sa ňou vážne zaoberajú. Súčasný vysvietený a pretechnizovaný život totiž kladie veľké nároky na oči. Bratislavský očný chirurg profesor Andrej Černák hovorí, že na tom niečo bude: "Všade vysvietené ulice, svietiace nápisy, blikajúce reklamy, meniace sa svetlá. Naša sietnica sa však potrebuje cez noc aj regenerovať."
Anglickí vedci už skúmali, čo môže viesť k epidemickému šíreniu tzv. makulárnej degenerácie zraku, aký životný faktor na to vplýva. Hľadali také etnikum, ktoré za posledných 50 rokov nezmenilo životný štýl, až nakonec našli v Austrálii Aborigénov a zistili, že u nich vekom podmienená degenerácia makuly neexistuje. Títo pôvodní obyvatelia krajiny dodnes žijú v buši, jedia tú istú stravu ako pred 50 rokmi, bývajú v stanoch, preto sa predpokladá, že práve civilizačný faktor je najpodstatnejší.
Čo si všímať
Väčšine problémov s očami nezabránime, môžeme však včas postrehnúť výstražné príznaky. Rodičia by si mali odmalička všímať zrak svojich detí. S pribúdajúcim vekom striehnu na oči rôzne choroby. Na ktoré sa máme pripraviť? V dnešnej prílohe prinášame rady pre rodičov, ako si všímať detský zrak, môžete si urobiť aj jednoduchý test, či vás ohrozuje tzv. makulárna degenerácia.