ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Vek: 1.- 5. rok života
Zrak svojho dieťaťa by ste mali sledovať od narodenia. Ak sa vám niečo nezdá, povedzte to detskému lekárovi, ktorý si pri bežnej prehliadke tieto veci nemusí všimnúť. Čím skôr sa prípadné chyby zraku zachytia, tým lepšie pre detské oko. Niektoré chyby sa môžu vyliečiť len do určitého veku.
Ak dieťaťu uteká očko do polroka života, je to normálne. Ak škúli aj neskôr, treba zájsť k lekárovi. Za škúlením sa totiž môžu skrývať aj mnohé závažnejšie očné choroby.
Ak je jeden z rodičov tupozraký, je vhodné dieťa zaviesť na kontrolu k odborníkovi a vylúčiť túto chybu u dieťaťa. Ak sa začne liečba do šiestich rokov veku, dieťa má šancu vidieť bez problémov.
Detský zrak sa vyvíja postupne, pri niektorých problémoch je však dobré spozornieť. Medzi tieto problémy patrí, ak vaše dieťa škúli, drží hlavu nakrivo, je svetloplaché alebo nereaguje na svetlo, robí grimasy, naráža do nábytku, potkýna sa, má problémy, keď je šero.
Predškolský a školský vek
Robí vaše dieťa chyby v prepisovaní, nepovysáva si dobre koberec? Nemusí byť neporiadne, možno len zle vidí. Ak má dieťa problémy s čítaním, nevidí v škole na tabuľu či prižmuruje oči, môže byť krátkozraké. Treba ihneď navštíviť lekára, táto očná chyba sa koriguje okuliarmi. Mnoho detí asi od 10. do 14. roku začne veľmi prudko rásť. S fyzickým rastom rastie aj oko. Rast sa v určitej chvíli spomalí, ale oko niekedy prudko pokračuje ďalej. Tak vzniká "školská krátkozrakosť", keď rodičia nestačia každý rok vymieňať sklá na okuliaroch, z mínus jedničiek sú zrazu dvojky, trojky až osmičky dioptrie.
Vek puberty a neskôr
Ďalšie kritické obdobie prichádza okolo 17 - 19 rokov, následky rýchlejšieho rastu oka však zvyčajne nepresahujú tri dioptrie. Existujú aj ľudia, ktorým oko rastie stále. Tí môžu mať aj 15, 20, či dokonca 30 dioptrií. Takto postihnutých tínedžerov však našťastie nie je veľa.
Pre názornosť: človek so štyrmi dioptriami vidí ostro len na vzdialenosť jedného metra, človek s 25 dioptriami iba na päť centimetrov.
Vek: 40 rokov a viac
Deviatim ľuďom z desiatich sa v tomto veku začína zhoršovať pružnosť šošovky. Spočiatku riešia problém tým, že odťahujú noviny či knihu stále ďalej od očí, krátkozrakí ľudia skladajú okuliare z nosa, aby videli prečítať v obchode návod na obale. Aj tí, ktorí nikdy nepotrebovali očného, budú asi musieť zájsť k lekárovi po predpis na okuliare.
Možno to tak príroda zariadila náročky, lebo je to zároveň ideálna príležitosť na kompletné očné vyšetrenie, ktorého dôležitou súčasťou je najmä zmeranie vnútroočného tlaku. Ide o dôležité vyšetrenie, pretože okolo štyridsiatky sa už objavuje zelený zákal, glaukóm. Je to progresívne ochorenie zrakového nervu, ktoré prichádza potichu, zákerne bez vážnejších príznakov, ale môže sa skončiť vážnym poškodením zraku. Túto chorobu je preto dôležité včas zachytiť. Nedá sa síce vyliečiť, ale špeciálnymi kvapkami na zníženie tlaku možno udržiavať oko v dobrom stave.
Vek: 60 rokov a viac
V tomto veku dominuje sivý zákal šošovky. Diabetikom hrozí ešte o niekoľko rokov skôr. Príčiny vzniku sivého zákalu nie sú jednoznačné, takže ani prevencia neexistuje. Jeho operácia je dnes už rutinnou záležitosťou, robí sa ultrazvukom počas lokálnej anestézie. Najväčším strašiakom tohto veku je makulárna degenerácia. Jej prvé príznaky sa ohlasujú tak, že rovné čiary na stenách alebo na podlahe začnú postihnutí vidieť krivo. Hrozí postupné oslepnutie, nie úplne celkové, ale také, keď človek nemôže čítať alebo pozerať televízor. Ide o najčastejšiu príčinu slepoty.
Kedy ísť s očami k lekárovi:
ak máte rozmazané videnie, ide pravdepodobne o krátkozrakosť ak vidíte rozmazane blízke predmety, ide asi o ďalekozrakosť ak máte neustále ľahko zahmlené či skreslené videnie, ide pravdepodobne o astigmatizmus - zmenený tvar rohovky ak máte cukrovku ak máte v rodine zelený zákal, mali by ste si dať zmerať vnútroočný tlak ak máte škvrny, záblesky svetla alebo tzv. slepý moment (chvíľková tma) pred očami, môže to byť predzvesťou budúcich vážnych problémov so sietnicou Otestujte zrak dieťaťa hrou
Aj sami rodičia môžu vyskúšať, či je zrak ich malého dieťaťa v poriadku. Čo si majú všímať?
Krátko po narodení - svieťte baterkou vedľa hlavy dieťaťa a čakajte, či sa za svetlom otočí.
Tri mesiace veku - upútajte jeho pozornosť farebnou hračkou, dieťa by z nej nemalo spustiť oči.
Sedem mesiacov - schovajte sa dieťaťu za časopis alebo záves a čakajte, až vás pohľadom nájde.
Jeden rok - podávajte mu kocky alebo sa hrajte s balónom, pozorujte, či veci dobre chytá a drží.
V staršom veku - všímajte si, či je svetloplaché, či často žmúri, či naráža do nábytku, potkýna sa.
Tip pre vodičov: Zo vzdialenosti asi 25 metrov sledujte auto a pokúste sa prečítať jeho poznávaciu značku. Ak nemôžete rozoznať písmená a číslice, objednajte sa k očnému lekárovi.