Ide o chorobu, ktorá je hlavnou príčinou slepoty vo vyššom veku. Trpí ňou asi štvrtina ľudí nad 50 rokov. Lekári o nej už vážne hovoria ako o epidémii civilizovaného sveta. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje tak, že dochádza k degenerácii žltej škvrny (makuly) na sietnici oka. Žltá škvrna je zodpovedná za ostré priame videnie nevyhnutné pre činnosti, ako sú čítanie, riadenie auta, rozoznávanie tvárí či jemné ručné práce.
Toto ochorenie súvisí s vekom, preto sa mu hovorí aj vekom podmienená makulárna degenerácia. Prvým príznakom vekom podmienenej makulárnej degenerácie je neostré videnie v centre zorného poľa. Postihnutému sa rovné čiary môžu javiť ako vlnité, nerozoznáva detaily, posudzovanie vzdialenosti či výšky sa stáva dennou morou. Ochorenie je o to závažnejšie, že väčšinou postihuje obidve oči.
Výskumy potvrdili, že na vznik choroby sú náchylné ženy a fajčiari. Jej rozvoj podporujú poruchy tukového metabolizmu, cukrovka, artérioskleróza, fajčenie, zvýšená zraková námaha, nedostatok pohybu, obezita a zlý životný štýl. Makulárna degenerácia sa nedá vyliečiť, ale včasná liečba môže zabrániť zhoršovaniu zraku. Väčšina pacientov však prichádza na prvé vyšetrenie neskoro.