
FOTO – IVAN NITRIANSKY
po roku 1990, keď staré byty boli azda aj drahšie ako nové. Veľmi pomaly, aj keď ešte nie celkom priamoúmerne s výstavbou nových bytov, ceny tých starých klesajú. Určujúce je predovšetkým jeho vybavenie, stav a lokalita, v ktorej sa nachádza. V prípade nových bytov sa cena za meter štvorcový ešte donedávna pohybovala v Bratislave okolo 30 000 korún, dnes sa pohybuje už aj od 19 500 (bez DPH). Najdrahšie byty sú v lokalitách s vybudovanou kvalitnou infraštruktúrou a najmä dostupnými pracovnými príležitosťami. Tieto skutočnosti treba pri rozhodovaní brať do úvahy.
Výstavba nových bytov je začarovaným kuhom
Nie každý záujemca má však s kúpou nového bytu najlepšie skúsenosti, predovšetkým v prípade, keď investuje do začínajúcej výstavby. Mnohí si popálili prsty, keď zaplatili za stavbu nového bytu firme, ktorá ju potom nedokončila, alebo nezahrnula do nákladov niektoré nevyhnutné položky, ktoré bolo treba dodatočne uhradiť. Ďalším sa pri kolaudácii stalo, že rozloha bytu nezodpovedala sume, ktorá bola uhradená. Nedajbože, keď v ojedinelých prípadoch stavebná firma skrachovala alebo bola vytunelovaná.
Z pohľadu investorov je problém financovania výstavby nových bytov začarovaným kruhom. Banka im nedá, lebo ešte nemajú záujemcov. Záujemcov nemajú, lebo ešte nestojí dom. A v prípade záujemcov, ktorých peniaze sú zabudované v základoch a nedajú sa rozmeniť, je naozaj ťažké od transakcií odstúpiť. Situácia tak ovplyvňuje cenový vývoj starých bytov, a tak nečudo, že sa potom tridsaťročný sídliskový byt cenovo vyrovná novému. Ľahko si možno zrátať, aký je rozdiel medzi kúpou existujúceho bytu, aj keď nie najnovšieho, a toho, ktorý by ešte len mal byť postavený.
Na druhej strane – obyvatelia starých bytov vedia, aký nekonečný je boj s ich opravou a s udržiavaním celého objektu. Byty väčšinou nie sú dostatočne zateplené, nie je v poriadku opláštenie, stúpačky a kanalizácia zlyhávajú, rozvody sú zhnité, strecha poškodená. Skôr či neskôr si vyžadujú náklady na rekonštrukciu a jednotliví majitelia sa musia skladať, aby vyfinancovali opravu. Do staršieho bytu bude treba v dohľadnom čase investovať aj niekoľko stotisíc korún na záchranu pred haváriami, na skvalitnenie termoizolačných parametrov a tým aj zníženie výdavkov za energie, výmenu amortizovaného základného vybavenia a podobne.
Nové byty nestarnú tak ako socialistické paneláky
Naproti tomu novopostavený dom by mal byť v dobrej kondícii najmä vďaka použitým novým, kvalitnejším materiálom a technológiám, aj vďaka tvrdším normám. Nemal by zostarnúť tak razantne ako bývalé socialistické paneláky, na ktoré neboli peniaze už pri ich výstavbe a ani pri údržbe, a ktoré vám napriek tomu teraz predávajú za štvorpätinovú cenu nového bytu. Väčšina realitných firiem dnes už ponúka pri predaji nových bytov vo výstavbe prijateľný splátkový kalendár a funguje v spolupráci so stavebnými sporiteľňami a inštitúciami, ktoré poskytnú potrebné finančné prostriedky.
Ak záujemca o kúpu bytu uprednostní nové bývanie a nie si je istý zárukami, mal by si preveriť serióznosť investora, dodávateľa, stavebnej firmy aj sprostredkovateľa predaja – realitnú kanceláriu, a vopred sa zaujímať, čo všetko bude alebo nebude zahrnuté v ponúkaných, aj keď ešte neexistujúcich priestoroch a ich budúcom vybavení. Všímať si treba aj lokalitu, v ktorej bude dom postavený. Investori často získali za výhodnú cenu rožné exponované pozemky na rušných, hlučných a prašných miestach, vhodné skôr na administratívne využitie.
Neseriózne firmy meškali aj s dokončením a odovzdaním budov. Ktovie, či preto, že sa im pred začatím stavby nepodarilo získať potrebný kapitál predajom plánovanej výstavby, či peniaze prednostne museli použiť na dokončenie inej stavby. V každom prípade prerokujte si aj okolnosti termínu dokončenia stavby.
EVA ANDREJČÁKOVÁ