SME

Nebojme sa prikoreniť si život

Koreniny sú výťažkom alebo časťou z rôznych výrazne chutiacich alebo voňajúcich látok rastlinného pôvodu. Za svoju charakteristickú vôňu a chuť vďačia éterickým olejom a iným aromatickým látkam. Iba porovnávaním môžeme vystihnúť nepatrné rozdiely v ich ..


Zmes korenín do vrecúška proti moľom




Klinčekovú voňavú guľku s príjemnou arómou môžeme zavesiť do šatníka.



Koreniny sú výťažkom alebo časťou z rôznych výrazne chutiacich alebo voňajúcich látok rastlinného pôvodu. Za svoju charakteristickú vôňu a chuť vďačia éterickým olejom a iným aromatickým látkam. Iba porovnávaním môžeme vystihnúť nepatrné rozdiely v ich hladinách chuti a arómy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti boli jednou z najdrahších položiek v domácich rozpočtoch. Uchovávali sa zvyčajne uzavreté v zásuvkách alebo priečinkoch špeciálnych koreninových skríň či debien. V staroveku sa používali najmä ako lieky, konzervačné prostriedky a voňavky.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú koreniny bežnou súčasťou nášho každodenného života. Môžeme si vybrať z pomerne širokej obchodnej ponuky, kúpiť koreniny celé i mleté, jednoduché alebo zmiešané. Čoraz častejšie sa používajú v rôznych častiach sveta koreninové zmesi.

Koreniny sú nenahraditeľnou zložkou všetkých pokrmov a čoraz častejšie sa hovorí o ich staronových pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus. Okrem toho, že zvyšujú a spestrujú chutnosť jedál, výdatne pomáhajú trávenie. Niektoré z nich majú dokonca afrodiziatické účinky.

V minulosti mali koreniny oveľa širšie využitie ako dnes. Nielen ochucovali a konzervovali potraviny, ale aj osviežovali vzduch, odpudzovali hmyz a pomáhali predchádzať celému radu chorôb, alebo ich liečili.

Ľudia oddávna posýpali zem príjemne voňajúcimi koreninami, voňavé guľôčky zvierali v ruke, alebo ich nosili zavesené na páse ako ochranu proti morovej nákaze a nepríjemným pachom. Už pred stáročiami sa v Mezopotámii, Číne a Indii aplikovali korenia – napríklad kasia, ďumbier, čierne korenie, sezam a mak, kôpor, aníz, rasca či fenikel – ako lieky. Starodávne kultúry si cenili oleje aromatických rastlín nielen pre ich hrejivé účinky, ale aj ako voňavky, natieracie oleje a ochranné prostriedky. V alžbetínskom období sa mydlá a dezinfekčné prostriedky, pleťové krémy, rôzne tinktúry a posilňujúce likéry, ústne vody a lieky vyrábali v domácnostiach z kvetov a bylín pestovaných v záhradách a z drog a korenín kúpených v obchode.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe bol dopyt po koreninách vďaka ich liečebnému a kuchynskému použitiu, veľký. Z koreninárov, ktorí s nimi obchodovali, sa postupom času stali lekárnici. Éterické oleje sa dnes používajú okrem iného aj v arómaterapii, modernej holistickej interpretácii starého liečebného umenia, ktorá sa zameriava na posilnenie sebaobranného mechanizmu tela proti ochoreniu. Z korenín majú pre arómaterapiu najväčší význam klinčeky, borievky a škorica.

Dnes už doma nepripravujeme korenené vody, ani nevyrábame mydlá a ústne vody, ale ľahko si môžeme pripraviť voňavú zmes, klinčekový pomaranč a rôzne koreninové či bylinkové vrecúška na osvieženie vzduchu či do šatníka proti moľom a inému hmyzu.

Niekoľko dobrých rád do kuchyne:

* Podľa možnosti si koreniny meľte sami, máte istotu, že sú pravé

SkryťVypnúť reklamu

* Pri suchých koreninách dbajte na ich správne sfarbenie, aby neboli vyblednuté a stuchnuté.

* Nikdy nekupujte popraskané, zošúverené alebo prázdne plody a struky, ani balíčky, ktoré okrem semien obsahujú prach či peľ.

* Niektoré koreniny v čerstvej podobe majú oveľa výraznejšiu chuť

Ako uskladňovať koreniny:

* Čerstvé koreniny: Ich listy odkladajte do chladničky mierne navlhčené, zabalené v čistom papieri a vložené do mikroténového vrecúška.

* Sušené koreniny: Uchovávajte v tme – najlepšie v chladnej, suchej skrini v uzavretých zásobníkoch bez prístupu vzduchu. Priame svetlo, teplo a vlhkosť znižujú ich akosť.

Klinčekový pomaranč:

Do pomaranča s tenkou šupkou narežeme štyri pravidelné ryhy, previažeme stužkou a zavesíme. Najprv doň urobíme dierky ihlou alebo ihlicou do vlasov, aby sa klinčeky nelámali. Potom klinčeky napicháme do pomaranča tak, aby sa dotýkali hlavičkami. Zmiešame rovnaké množstvo mletého kosatcového podzemku a mletého nového korenia alebo škorice a pomaranč obalíme v tejto práškovej zmesi. Potom ho zabalíme do hodvábneho papiera a necháme dva týždne stáť. Pomaranč s napichanými klinčekmi časom vyschne a zmenší sa, ale vôňu si uchová jeden až dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Vrecúška proti moľom:

Mole boli oddávna pohromou mnohých domácností, a preto vznikol celý rad voňavých zmesí, ktoré odpudzovali tento hmyz, aby neničil látky a šatstvo.

Pomiešame rovnaké množstvo mletej rasce, klinčekov, muškátového orecha, muškátového kvetu, škorice a tonkového semena. Pridáme také množstvo mletého kosatcového podzemku, aké je celkové množstvo korenín, zmes dobre premiešame a rozdelíme do malých vrecúšok.

(Podľa publikácie Jill Normanovej Chuť a vôňa korenia – EA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 403
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 090
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 722
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 422
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 132
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 865
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 255
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu