SME

Nebojme sa prikoreniť si život

Koreniny sú výťažkom alebo časťou z rôznych výrazne chutiacich alebo voňajúcich látok rastlinného pôvodu. Za svoju charakteristickú vôňu a chuť vďačia éterickým olejom a iným aromatickým látkam. Iba porovnávaním môžeme vystihnúť nepatrné rozdiely v ich ..


Zmes korenín do vrecúška proti moľom




Klinčekovú voňavú guľku s príjemnou arómou môžeme zavesiť do šatníka.



Koreniny sú výťažkom alebo časťou z rôznych výrazne chutiacich alebo voňajúcich látok rastlinného pôvodu. Za svoju charakteristickú vôňu a chuť vďačia éterickým olejom a iným aromatickým látkam. Iba porovnávaním môžeme vystihnúť nepatrné rozdiely v ich hladinách chuti a arómy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti boli jednou z najdrahších položiek v domácich rozpočtoch. Uchovávali sa zvyčajne uzavreté v zásuvkách alebo priečinkoch špeciálnych koreninových skríň či debien. V staroveku sa používali najmä ako lieky, konzervačné prostriedky a voňavky.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sú koreniny bežnou súčasťou nášho každodenného života. Môžeme si vybrať z pomerne širokej obchodnej ponuky, kúpiť koreniny celé i mleté, jednoduché alebo zmiešané. Čoraz častejšie sa používajú v rôznych častiach sveta koreninové zmesi.

Koreniny sú nenahraditeľnou zložkou všetkých pokrmov a čoraz častejšie sa hovorí o ich staronových pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus. Okrem toho, že zvyšujú a spestrujú chutnosť jedál, výdatne pomáhajú trávenie. Niektoré z nich majú dokonca afrodiziatické účinky.

V minulosti mali koreniny oveľa širšie využitie ako dnes. Nielen ochucovali a konzervovali potraviny, ale aj osviežovali vzduch, odpudzovali hmyz a pomáhali predchádzať celému radu chorôb, alebo ich liečili.

Ľudia oddávna posýpali zem príjemne voňajúcimi koreninami, voňavé guľôčky zvierali v ruke, alebo ich nosili zavesené na páse ako ochranu proti morovej nákaze a nepríjemným pachom. Už pred stáročiami sa v Mezopotámii, Číne a Indii aplikovali korenia – napríklad kasia, ďumbier, čierne korenie, sezam a mak, kôpor, aníz, rasca či fenikel – ako lieky. Starodávne kultúry si cenili oleje aromatických rastlín nielen pre ich hrejivé účinky, ale aj ako voňavky, natieracie oleje a ochranné prostriedky. V alžbetínskom období sa mydlá a dezinfekčné prostriedky, pleťové krémy, rôzne tinktúry a posilňujúce likéry, ústne vody a lieky vyrábali v domácnostiach z kvetov a bylín pestovaných v záhradách a z drog a korenín kúpených v obchode.

SkryťVypnúť reklamu

V Európe bol dopyt po koreninách vďaka ich liečebnému a kuchynskému použitiu, veľký. Z koreninárov, ktorí s nimi obchodovali, sa postupom času stali lekárnici. Éterické oleje sa dnes používajú okrem iného aj v arómaterapii, modernej holistickej interpretácii starého liečebného umenia, ktorá sa zameriava na posilnenie sebaobranného mechanizmu tela proti ochoreniu. Z korenín majú pre arómaterapiu najväčší význam klinčeky, borievky a škorica.

Dnes už doma nepripravujeme korenené vody, ani nevyrábame mydlá a ústne vody, ale ľahko si môžeme pripraviť voňavú zmes, klinčekový pomaranč a rôzne koreninové či bylinkové vrecúška na osvieženie vzduchu či do šatníka proti moľom a inému hmyzu.

Niekoľko dobrých rád do kuchyne:

* Podľa možnosti si koreniny meľte sami, máte istotu, že sú pravé

SkryťVypnúť reklamu

* Pri suchých koreninách dbajte na ich správne sfarbenie, aby neboli vyblednuté a stuchnuté.

* Nikdy nekupujte popraskané, zošúverené alebo prázdne plody a struky, ani balíčky, ktoré okrem semien obsahujú prach či peľ.

* Niektoré koreniny v čerstvej podobe majú oveľa výraznejšiu chuť

Ako uskladňovať koreniny:

* Čerstvé koreniny: Ich listy odkladajte do chladničky mierne navlhčené, zabalené v čistom papieri a vložené do mikroténového vrecúška.

* Sušené koreniny: Uchovávajte v tme – najlepšie v chladnej, suchej skrini v uzavretých zásobníkoch bez prístupu vzduchu. Priame svetlo, teplo a vlhkosť znižujú ich akosť.

Klinčekový pomaranč:

Do pomaranča s tenkou šupkou narežeme štyri pravidelné ryhy, previažeme stužkou a zavesíme. Najprv doň urobíme dierky ihlou alebo ihlicou do vlasov, aby sa klinčeky nelámali. Potom klinčeky napicháme do pomaranča tak, aby sa dotýkali hlavičkami. Zmiešame rovnaké množstvo mletého kosatcového podzemku a mletého nového korenia alebo škorice a pomaranč obalíme v tejto práškovej zmesi. Potom ho zabalíme do hodvábneho papiera a necháme dva týždne stáť. Pomaranč s napichanými klinčekmi časom vyschne a zmenší sa, ale vôňu si uchová jeden až dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Vrecúška proti moľom:

Mole boli oddávna pohromou mnohých domácností, a preto vznikol celý rad voňavých zmesí, ktoré odpudzovali tento hmyz, aby neničil látky a šatstvo.

Pomiešame rovnaké množstvo mletej rasce, klinčekov, muškátového orecha, muškátového kvetu, škorice a tonkového semena. Pridáme také množstvo mletého kosatcového podzemku, aké je celkové množstvo korenín, zmes dobre premiešame a rozdelíme do malých vrecúšok.

(Podľa publikácie Jill Normanovej Chuť a vôňa korenia – EA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu