SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Pravda, mýty a predsudky o rakovine prsníka

Každý rok lekári diagnostikujú viac ako 1700 slovenským ženám rakovinu prsníka. Takmer štvrtina z nich prichádza už s ...

FOTO - ARCHÍV SME

Každý rok lekári diagnostikujú viac ako 1700 slovenským ženám rakovinu prsníka. Takmer štvrtina z nich prichádza už s metastázami. Ročne na Slovensku zomiera okolo 700 mám a babičiek, ale aj celkom mladých žien. Hoci veda prináša stále nové poznatky, nové metódy liečby, ochota všímať si svoje telo a ísť zavčasu k lekárovi pri najmenšom podozrení, je stále neuveriteľne malá. Prezidentka Ligy proti rakovine MUDr. Eva Sirácka po rokoch osvety stále nie je spokojná: "Naše ženy chodia k lekárovi až v treťom alebo štvrtom štádiu choroby, keď už je nádor veľmi veľký a nádej na vyliečenie je malá."

Ženy majú najrôznejšie predsudky

Speváčka Beáta Dubasová: "Som z východného Slovenska a tam je stále tabu starať sa o vlastné zdravie. Ženy sa o týchto veciach nerozprávajú, dokonca som sa stretla s názormi, že ak niektorej nájdu hrčku, iné si povedia, radšej nepôjdem na prehliadku, lebo aj mne niečo nájdu."

Profesor Stanislav Špánik z Onkologického ústavu Sv. Alžbety: "Keď sa onkologické ochorenie zistí vo včasnom štádiu, operačný zákrok je malý a prsník zostáva zachovaný. Na Slovensku žije a pracuje veľa takto liečených žien, len nie je u nás zvykom priznať sa s tým známym či nebodaj na verejnosti."

Anastacia: Nebojte sa mamografie

Keď pred dvoma rokmi diagnostikovali rakovinu prsníka americkej speváčke Anastacii, postavila sa proti chorobe aj pre lekárov neuveriteľným spôsobom. Pred operáciou dala povolenie televíznej stanici ABC, aby nasnímala celý sedemhodinový zákrok, pri ktorom jej odobrali 40 percent z ľavého prsníka a urobili jeho rekonštrukciu. Film ukazuje speváčku s rozšírenými očami od strachu, ale aj slzy šťastia, keď sa dozvedela, že nádor nemetastázoval. Ženám odkazuje: "Choďte na mamografické vyšetrenie skôr, než bude neskoro."

Na mieru ušitá liečba

"Nie všetky nádory sú rovnako zhubné. Ako pri iných druhoch rakoviny, tak aj pri rakovine prsníka sú viaceré formy. Lekár preto musí určiť základný a potom aj špeciálny druh nádoru podľa typu prítomných nádorových buniek. Čím viac lekár vie, tým lepšie bude vedieť zvoliť liečebnú stratégiu," hovorí MUDr. Jozef Mardiak z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Novou nádejou pre pacientky je dnes aj rozšírená pooperačná hormonálna liečba, ktorá má v porovnaní s chemoterapiou pomerne málo vedľajších účinkov. O tom, aká hormonálna liečba sa zvolí, však musí u každej pacientky rozhodnúť lekár.

Ďalší mýtus: po rokoch som vyliečená

Vo vedomí žien je aj ďalší zaužívaný mýtus. Názor, že po piatich rokoch terapie sú ženy už úplne vyliečené, neplatí.

"Ak sa im rakovina počas tohto obdobia štandardnej liečby nevráti, nadobúdajú presvedčenie, že sú už úplne vyliečené a nepotrebujú brať ďalšie lieky ani navštevovať lekára. Riziko opätovného objavenia sa rakoviny prsníka pretrváva aj po piatich rokoch od operácie. Každej tretej žene sa rakovina znova vráti, čomu by sa dalo zabrániť. Každá žena, ktorá bola liečená na nádor prsníka by preto mala byť do konca života pozorovaná," pripomína MUDr. Mardiak slovenským ženám.

Ako často by mali ženy navštevovať lekára, čo všetko si všímať, na aké predsudky a omyly v súvislosti s touto chorobou treba zabudnúť, čítajte v dnešnej prílohe.

Spýtali sme sa MUDr. Jozefa Mardiaka z Národného onkologického ústavu v Bratislave

Žena s rakovinou musí chodiť k lekárovi do konca života

Termíny na vyšetrenie na mamografe sú v niektorých zariadeniach príliš dlhé. Ako často by mala žena, ktorá už bola liečená na rakovinu, navštevovať lekára, aby nedošlo k recidíve, aby sa neobjavili metastázy?

"Na túto otázku nie je celkom jednoznačná zhoda medzi lekármi na celom svete. Zdravý rozum napovedá, že by to malo byť čo najčastejšie, lebo môže vzniknúť recidíva, skutočnosť je však taká, že každá vyšetrovacia metóda, najmä mamografia má predsa len isté vedľajšie účinky. Hoci sú mamografy stále lepšie a lepšie, prsník je mäkké tkanivo, ktoré ožarujeme dosť veľkou röntgenovou dávkou. Na druhej strane, ak to budeme robiť veľmi zriedkavo, tak nám môže v intervale medzi vyšetreniami preletieť recidíva, objaví sa tzv. intervalový karcinóm. Väčšina sveta sa prikláňa k tomu, že tesne po liečbe by mala žena chodiť každý mesiac, neskôr raz za tri mesiace. V USA je trend robiť sledovanie menej často, hlavný dôvod je, aby vyšetrenia zbytočne netraumatizovali pacientku. Veľké štúdie v Taliansku ukazujú, že najlepší spôsob je, ak má žena priamy kontakt s lekárom napríklad raz za tri mesiace, povie mu o svojich pocitoch, problémoch a na ich základe lekár indikuje včasné vyšetrenia. Platí však, že každá žena, ktorá bola liečená na nádor prsníka, by mala byť do konca života sledovaná lekármi."

Samovyšetrovanie prsníkov

Po 20. roku života by si mala každá žena pravidelne raz mesačne, najlepšie hneď po skončení menštruácie, sama vyšetriť prsníky. Ženy po prechode by tak mali robiť vždy v prvý deň v mesiaci. Najlepšie je tak urobiť po kúpeli, sprche alebo použití telového krému, lebo vlhká koža uľahčuje prehmatávanie.

Vyzlečte sa do pása, postavte sa pred zrkadlo a pozorujte sa. Jeden prsník môže byť o trochu väčší ako druhý. Všímajte si, či je farba kože, bradaviek a dvorcov oboch prsníkov rovnaká, či koža nie je v niektorej časti prsníka vrásčitá, vydutá alebo vtiahnutá. Ruky zdvihnite nad hlavu. Sú obe bradavky v rovnakej výške?

Ľahnite si na lôžko. Na vyšetrovanej strane si dajte pod chrbát malý vankúšik. Ruku na vyšetrovanej strane si položte pod hlavu. Druhou rukou si krúživým pohybom jemne prehmatávajte celý prsník bruškami prstov, nikdy nie končekmi. Prehmatajte aj oblasť medzi prsníkom a podpazušnou jamkou. Pri prehmatávaní si všímajte najmä hrčky. Pri troche cviku dokážete nahmatať jednu alebo viac malých, mäkkých a pohyblivých lymfatických uzlín. Obéznejšie ženy si uzliny obvykle nedokážu vyhmatať, lebo ich majú ukryté v podpazušnom tuku. Ak ste pri samovyšetrovaní zistili akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením, nepodceňujte ju a vyhľadajte lekára.

Varovné signály

 • uzlíky a zhrubnutie tkaniva, ktoré ste predtým nenahmatali,
 • zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka,
 • vťahovanie bradavky, ktoré ste predtým nepozorovali,
 • výtok hnedastej alebo krvavej tekutiny z bradavky,
 • postihnutie bradavky alebo dvorca podobné ekzému,
 • zvráskavenie kože v niektorej časti prsníka,
 • zmena farby kože na prsníku.

Najčastejšie omyly žien o rakovine prsníka

1. Keď si nahmatám hrčku, určite to bude rakovina.

Nie je to pravda. Netreba sa hneď plašiť. Uzlíky, ktoré zistíte pri samovyšetrovaní, sú u mladých žien v drvivej väčšine (80 percent prípadov) iba nezhubné zmeny. Väčšinou sú to cysty naplnené tekutinou, alebo sú to hrčky z väziva a žľazového tkaniva (fibroadenómy). Napriek tomu je nevyhnutné ísť za lekárom, ktorý objasní ich pôvod.

2. Keď mi budú robiť biopsiu, nádorové bunky sa vyplavia do okolia a vytvoria sa metastázy.

Nie je to pravda. Takéto čosi podľa lekárov nehrozí. Biopsia je bezpečné vyšetrenie a pri podozrení na rakovinu je nevyhnutné. Definitívne potvrdenie diagnózy je možné len biopsiou, teda vyňatím malého kúska tkaniva a vyšetrením pod mikroskopom. Operatívne odstránené tkanivo sa potom vyšetrí pomocou "rýchleho rezu" na prítomnosť zhubného nádoru.

Od výsledku vyšetrenia závisia všetky ďalšie liečebné postupy. V niektorých prípadoch sa používa pred biopsiou aj punkčná biopsia - pri tomto vyšetrení lekár odoberie z podozrivého miesta tenkou ihlou vzorku tkaniva.

3. Nepôjdem na mamograf, lebo žiarenie spôsobuje rakovinu.

Veľmi nesprávny prístup. Obavy, že sa röntgenovými lúčmi počas mamografie môže vyvolať rakovina prsníka, sú neopodstatnené. Pri použití moderných prístrojov s veľmi nízkou dávkou žiarenia toto riziko nehrozí.

4. Keď bude hrčka zhubná, už sa nevyliečim.

Nie je to pravda. Podľa medzinárodných výskumov majú ženy, u ktorých bol zistený nádor menší ako 1 cm v priemere, viac ako 90-percentnú šancu na vyliečenie.

5. Keď mám nádor v prsníku, odrežú mi ho celý.

Vôbec to tak nemusí byť. Amputácia prsníka, radikálna mastektómia, ktorá bola dlhé roky štandardným zákrokom v liečbe rakoviny prsníka, sa dnes používa len v krajných prípadoch. Podiel tzv. operácií zachovávajúcich prsník v posledných rokoch vystúpil nad 60 percent. Pri týchto zákrokoch sa odstraňuje len nádor s jeho bezprostredným okolím. Podmienkou je, aby priemer nádoru nebol príliš veľký. Definitívne rozhodnutie o tom, či sa prsník zachová alebo nie, však musí urobiť lekár.

6. Po piatich rokoch od operácie a liečby, ak mi nezistili metastázy, som vyliečená.

Žiaľ, nie je to tak. Je to nebezpečný mýtus, ktorá pretrváva vo vedomí väčšiny žien. Ak sa pacientkam rakovina prsníka nevrátila do piatich rokov od chirurgického zákroku, nadobúdajú presvedčenie, že sú vyliečené a ďalšie lieky už užívať nemusia. Podľa štatistík sa každej tretej pacientke rakovina znova vráti. Buď sa objaví v druhom prsníku, ešte raz v tom istom prsníku, alebo ako metastáza niekde inde v organizme. Je preto veľmi dôležité, aby si aj naďalej vyšetrovali prsníky a dožadovali sa ďalšej zdravotnej starostlivosti a prípadne aj liečby. (uj)

Mamografia je najspoľahlivejšia vyšetrovacia metóda

Najspoľahlivejšou vyšetrovacou metódou je stále mamografia - špeciálne röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré umožňuje odhaliť mnohé prípady ochorenia vo včasnom štádiu. Lekári odporúčajú urobiť vo veku 40 rokov tzv. základné mamografické vyšetrenie a neskôr, najmä po 49. roku toto vyšetrenie opakovať v pravidelných intervaloch. Mamografiou sa dajú v prsníku zobraziť aj veľmi malé útvary (aj menšie ako 0,5 milimetra).

Ak sa v rodine vyskytuje rakovina, treba ísť na vyšetrenie o 5 rokov skôr ako sa objavil nádor u mamy či sestry. Mamografiou sa dajú zistiť vo viac ako 90 percentách predrakovinové stavy, ako aj rakovina prsníka vo včasnom štádiu. Len v malom percente prípadov sa môže nádor ukryť v hustom tkanive prsníka, napríklad u mladých žien a zostane aj pre mamografiu na určitý čas nerozpoznaný.

FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 3. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 4. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Cenami prenájmov hýbe vysoký dopyt, ponuka klesla o viac ako 40%
 2. Futbal v meste: Poznáme 16 najlepších tímov!
 3. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 4. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 7. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 8. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 28 943
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 196
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 043
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 997
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 917
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 941
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 2 708
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu