Vyčerpaní a vystresovaní ľudia majú niekoľkonásobne vyššiu možnosť, že ochorejú.
Ochoreli ste tento rok častejšie ako inokedy? Neviete zvládnuť pracovné povinnosti, lebo si na vás sadne každý bacil a vírus? Možno si na vás sadne práve preto, že ste vystresovaný. Vyčerpaní a vystresovaní ľudia majú niekoľkonásobne vyššiu možnosť, že ochorejú. Všetky životné udalosti, ktoré prežívame, vplývajú aj na naše zdravie a psychiku. Chronický stres podľa vedcov spôsobuje našu náchylnosť na mnohé choroby, aj na tie najzákernejšie.
Stres a rakovina prsníka
Holandskí vedci sa zaoberali výskumom vzťahu medzi rakovinou prsníka a stresom. Za významnú životnú záťažovú situáciu považovali úmrtie manžela či manželky, druha či družky, úmrtie príbuzného a priateľa. Zistili, že práve úmrtie partnera zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka o 77 percent, úmrtie príbuzného o 37 a smrť priateľa o 35 percent.
"Tento fenomén sa dá vysvetiť z biologického hľadiska. Zvýšený stres môže oslabovať alebo porušovať určité časti imunitného systému, a to môže viesť k vzniku zhubných nádorov. Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie vždy prichádzali s jednotlivými objavmi, naša sumarizácia predchádzajúcich štúdií môže pomôcť lekárom zohľadňovať komplexnejšie faktory pri liečbe žien s rakovinou prsníka," tvrdí doktorka S. Duijtsová z Maastrichtskej univerzity v Holandsku.
Chronický stres a kožné nádory
Chronický stres dokonca urýchľuje proces vzniku rakoviny kože. Tvrdia to vedci z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center na základe pokusov s myšami. Ak ich vystavili stresovým situáciám a ultrafialovému žiareniu, kožné nádory vznikli u vystresovaných zvierat dvakrát rýchlejšie ako u nevystresovaných.
"Máme dosť dôkazov o tom, že negatívne účinky chronického stresu oslabujú imunitný systém a ovplyvňujú rôzne aspekty zdravia," tvrdí dermatológ Francisco Tausk. Chronický stres potláča aktivitu buniek imunitného systému, ktoré rozpoznávajú a likvidujú cudzorodé bunky. Tausk chce uskutočniť ďalšie štúdie na tému chronický stres a rakovina.
Ako bojovať so stresom
Stresu sa asi nevyhneme, ale určite s ním môžeme bojovať. "Niektoré stresové udalosti sa dajú aj predvídať, takže sa na ne treba pripraviť. Spôsob reagovania možno zlepšiť pomocou jogy, psychoterapie, správnej výživy a iných metód," radí cvičiteľ jogy Milan Polášek. Ak sa naučíme správne reagovať na psychické stresové podnety, až šesťnásobne si zlepšujeme schopnosť organizmu odolávat' negatívnym vplyvom napríklad zo znečisteného životného prostredia. (uj)