Frankfurt 2. marca (TASR) - Extrémne chladné počasie, aké momentálne vládne v mnohých častiach Európy, predstavuje veľkú záťaž pre termoreguláciu organizmu.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Voči nízkym teplotám sa živý organizmus bráni zúžením ciev a spomalením obehu krvi. Nedostatočné prekrvenie vedie k tomu, že ľudia zblednú v tvári a svoju prirodzenú farbu strácajú aj končatiny. Chlad však môže vyvolať aj ďalšie ťažkosti, hovorí nemecký špecialista na biopredpovede počasia Klaus Bucher.
Osobitne opatrní by mali byť počas chladného počasia ľudia, ktorí trpia na choroby obehového ústrojenstva, starší spoluobčania, deti a ľudia s chronickými ochoreniami. Ukázalo sa, že pacienti trpiaci na anginu pectoris môžu dostať záchvat už pri odpratávaní snehu alebo posúvaní automobilu.
Štúdiom údajov, získaných od Svetovej zdravotníckej organizácie, britskí vedci napríklad zistili, že pokles teploty o päť stupňov vedie k nárastu mozgových mŕtvic v priemere o sedem percent. Lekári hovoria, že pod túto skutočnosť sa podpisuje viacero faktorov, v prvom rade meniaci sa krvný tlak, ktorý dosahuje v zime všeobecne vyššie hodnoty.
Nevyhnutnou časťou zimného oblečenia je klobúk alebo čiapka. keďže hlava je na extrémny chlad osobitne citlivá, dôležitá je ale aj primeraná ochrana rúk a nôh, upozorňuje Bucher.
V chladných mesiacoch sa osvedčil tzv. cibuľový, viacvrstvový spôsob ošatenia, ktorý umožní lepšie reagovať zmeny vonkajších teplôt. Kabáty a vetrovky by mali byť z materiálov neprepúšťajúcich vlhko a vietor. Ľudia by nemali zabúdať, že keď pri teplote mínus desať stupňov fúka ešte aj ostrý ľadový vietor, organizmus sa musí vyrovnávať so záťažou okolo mínus 25 stupňov.
Odborníci varujú aj pred podceňovaním omrzlín. Prvé dočasné poškodenia kože, prejavujúce sa jej sčervenaním, môžu nastať už pri teplote od šiestich stupňov Celzia. Ťažké omrzliny znamenajú trvalé poškodenie kože, ktorá je po oteplení čierna a má vzhľad preparovanej mŕtvej kože. Omrzliny sprevádzajú často hĺbkové zápaly podkožného tkaniva, v najhoršom prípade dôjde aj na amputáciu postihnutej časti.
V prípade omrznutia treba čo najskôr uvoľniť pritesné oblečenie a vyzliecť mokrý odev. Postihnuté miesta treba potom zohrievať suchými, teplými rukami alebo teplou, nie však horúcou vodou. Pokiaľ by omrzli nohy, neodporúča sa chodiť hore-dolu, ale vyložiť nohy do výšky a prikryť. Na celkové preteplenie organizmu je vhodné piť horúce nápoje. Nevhodné na zohriate je napríklad obľúbené varené víno alebo iný alkohol - hlavne vo voľnej prírode. Alkohol totiž rozširuje cievy, čo znamená, že organizmus rýchlejšie vychladne, upozorňuje Bucher.