Okolo 400 miliónov obyvateľov zemegule zápasí v živote s rôznymi fóbiami. Je to v priemere 10 až 18 percent populácie. Na Slovensku je to odhadom okolo stotisíc občanov. Psychiatrická prax pozná viac ako 800 odrôd fóbií, o počte rôznych bizarných úchyliek presné čísla neexistujú. FOTO - ARCHÍV SME |
Keby sa v tejto chvíli na svete ktorékoľvek stretnutie ľudí od svetového summitu prezidentov až po bežnú klasifikačnú konferenciu učiteľov premenilo na psychoterapeutickú skupinu, asi by sme žasli, koľkých trápia neurózy rôzneho druhu, nevysvetliteľné úzkosti, strach, pitoreskné fóbie či bizarné úchylky. Svoje tajomstvá si však starostlivo chránia.
Psychiater MUDr. Ivan Žucha tvrdí, že ľudia sú nesmierne zložití a veľmi poruchoví: "Odlíšiť, čo je normalita a čo už odchýlka, je pod-ľa odborníkov veľmi ťažké. Všetky kritériá, ktoré sa úradne stanovili, sú veľmi idealistické a nevyhovujú realite. Snažiť sa o definíciu duševného zdravia je vlastne beznádejné. Každý človek v priebehu svojho života prejde nejakou psychickou poruchou, ktorá môže byť taká ľahká, že si ju ani neuvedomí. Keby sme boli strašne prísni, zdravý človek by ani neexistoval. Ak by sme kohokoľvek vyšetrili, nejakú chorobičku by sme našli."
Vymyslené či naozajstné úchylky?
Francúzka Mariette nedávno požiadala o rozvod kvôli nezvyčajnej a nekontrolovateľnej úchylke svojho manžela. Jej muž cíti nutkanie rozbiť o stenu každé vajce, ktoré nájde v chladničke. Český kultový film Knoflíkáři opisuje také bizarné úchylky, že si poviete - je to vôbec možné? Chlapík prepustený kvôli tuposti od železnice si pravidelne líha na koľajnice, zbiera sliny a vždy presne trafí na osmičku idúcej lokomotívy. Ďalšiemu spôsobuje neprekonateľné potešenie, keď zubnou protézou uloženou medzi zadkovými svalmi odštipuje gombíky z čalúnených pohoviek, iný po večeroch naštartuje svoje podomácky upravené lietadielko, lieta po byte a strieľa. V inom filme si zase mladá žena robí guľôčky z chlebovej striedky a náramne ju sexuálne vzrušuje, keď ich konzumuje.
Jednotlivé absurdity sú vymyslené, iné vyčítané z literatúry, nie sú však celkom nereálne. Koľko takých pitoreskných úchyliek naozaj existuje, to sa nikto nikdy nedozvie. Odborná literatúra ich opíše len v prípade, že sa lekári s nimi stretnú.
Väčšinou k nim však títo čudáci nikdy nezájdu. S bizarnosťami, ako je odštipávanie gombíkov protézou v zadku, sa nik nikomu dobrovoľne neprizná.
Klinická psychologička PhDr. Alica Vradianová hovorí: "Sú to tajomstvá, ktoré si ľudia strážia. Nehovoria o tom, nevnímajú to totiž ako problém. Vieme o tom naozaj veľmi málo."
O ľuďoch, ktorí trpia syndrómom zhromažďovania, chronickým neporiadkom či perfekcionizmom, sa u nás vie tiež veľmi málo. Čo hrozí im, ich okoliu a ako sa im dá pomôcť, píšeme v prílohe.