Neporiadnici, chronickí bordelári, sú vraj chorí ľudia
Táto bizarná úchylka postihuje rovnako ženy aj mužov, ľudí bez základnej školy aj profesorov, vedcov či holywoodske hviezdy.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Krehká americká herečka Meg Ryanová nedávno priznala, že nedokáže vyriešiť najťažšiu úlohu - udržať poriadok. Stačí, aby sa u nej doma človek pozrel do skríň a uvidí to, čo je nočnou morou každého punktičkára. Sama o sebe hovorí, že je chaotická a schizofrenická. Hromadí veci a nevie ich dať do poriadku.
Títo ľudia sa odborne nazývajú messies, z anglického mess, čo znamená neporiadok. Udržať poriadok je pre nich najťažšia vec na svete. Je im ľúto vyhodiť čokoľvek, čo sa ešte môže zísť. Sú to chaotici, ktorí nemajú svoj všedný život pod kontrolou: zábudlivci, neporiadnici a nespoľahlivci chodiaci všade neskoro. Priam visia na veciach, ktoré ich obklopujú - na prvom obleku a na všetkom, čo v živote nadobudli. Stokrát otočia niečo v ruke, poťažkajú a nikdy nevyhodia.
V Nemecku tvoria až 15 percent obyvateľstva, v Rakúsku, kde to trocha sledujú, tiež asi toľko. V Nemecku sa dokonca nedávno konal aj prvý kongres messies. Po každom článku v tlači sa prihlásili ďalší a ďalší. Na Slovensku sa o messies ešte nehovorí, to však neznamená, že neexistujú.
Kancelárskych messies spoznať na prvý pohľad - hromadia papiere, informácie, nevybavené objednávky, kopy dokumentov, zákonníkov až po strop. Neporiadok môže nabrať hrozivé rozmery. Ak človek stratí prehľad, môže zapotrošiť aj dôležité daňové doklady alebo rodné listy detí.
Kto pomôže chronickým neporiadnikom
Odborný termín messies pred 20 rokmi zaviedla americká učiteľka Sandra Feltonová. Jej byt bol dlhé roky prakticky neobývateľný, učiteľka z Floridy sa však dokázala vzchopiť a chaos kontrolovať. Odvtedy pomáha radami i konkrétnymi činmi ľuďom, ktorí sa márne usilujú vymaniť zo svojho neporiadku.
Messies sú podľa nej chorí ľudia, zvyčajne sú tak postihnutí kreatívni a senzibilní ľudia, ktorých pozornosť je nestála, lebo sa zaujímajú o všetko naraz. Na rozdiel od bežných chaotikov, ktorí sú jednoducho leniví, messies poriadok chcú, ale nie sú schopní ho urobiť a udržať.
Žiadne rady im nepomáhajú, treba ich naučiť, že nemôžu všetko robiť naraz, že treba postupne upratovať jednu zásuvku za druhou, jednu izbu za druhou. Sandra Feltonová hovorí, že je to ťažký a dlhodobý proces. Ten, kto ho absolvuje, utvorí si zasa priestor na život.
V Nemecku sa takíto ľudia stretávajú už niekoľko rokov v svojpomocných skupinách. Tak, ako si anonymní alkoholici vymieňajú skúsenosti, robia to aj anonymní neporiadnici, terapia spočíva v tom, že absolvujú tréningy zamerané na upratovanie.