Nemecký maliar sa v Číne podrobil spornej liečbe nervového ochorenia
Hamburg 5. marca (TASR) - Nemecký maliar Jörg Immendorff, ktorý trpí degeneratívnym neurologickým ochorením ALS (amyotrofická laterálna skleróza), sa ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hamburg 5. marca (TASR) - Nemecký maliar Jörg Immendorff, ktorý trpí degeneratívnym neurologickým ochorením ALS (amyotrofická laterálna skleróza), sa podrobil kontroverznej terapii v Číne, kde mu do mozgu vpravili bunky z potratených ľudských plodov. V najnovšom vydaní o tom informuje magazín Der Spiegel.
ALS je doteraz nevyliečiteľná choroba postihujúca a ničiaca nervové bunky v mozgu, čo vedie k čoraz rozsiahlejšej paralýze a následne k smrti, keď zostane paralyzovaný respiračný systém postihnutej osoby.
Pekinský neurológ Chuang Chung-jun je prvým lekárom na svete, ktorý takýto zákrok vykonal. Terapia je založená na presvedčení, že do mozgu pacienta vpravené čuchové bunky môžu spustiť proces samoliečby.
Immendorff magazínu povedal, že po zákroku má pocit, že cíti zlepšenie stavu.
"Môžem opäť pohnúť pár prstami na pravej ruke a zdvihnúť ruku do výšky hlavy," vyhlásil a dodal, že tiež má "lepšiu rovnováhu" a lepšiu citlivosť v nohách.
Maliar svojho nemeckého lekára Thomasa Meyera zo známej berlínskej nemocnice Charite informoval až po tom, čo sa čínskemu zákroku podrobil, keďže vedel, že by ho od neho odrádzal.
Meyer sa pre Spiegel vyjadril skepticky k terapii a označil ju za "pochybnú a neetickú". Ako dodal, z pohľadu lekárskej vedy je stále úplne nejasné, aký môžu mať čuchové bunky vplyv na mozog.
Umelcovo tvrdenie o zlepšení stavu Meyer pripísal placebo efektu. "Je dobre známe, že osobitne po operáciách môže dôjsť k silnému placebo efektu," povedal.
Immendorff je jedným z najpoprednejších nemeckých moderných umelcov a je medzinárodne známy svojimi olejomaľbami, grafikami a sochami, v ktorých mieša surrealizmus a fantazijné obrazy, často s prvkami satiry. ALS mu diagnostikovali v roku 1998, načo založil nadáciu zameranú na financovanie lekárskeho výskumu choroby.