SME

Keď so ženami aj mužmi mávajú hormóny

Chcete schudnúť a nedarí sa vám? Neviete si za ten svet spomenúť, čo ste hľadali pred chvíľou? Neviete zacúvať s autom na parkovisko, ani si predstaviť, či sa vojde skriňa namiesto sedačky? Máte chuť na neveru alebo neodolateľné nutkanie rozbiť pohár ...

FOTO - ARCHÍV

Chcete schudnúť a nedarí sa vám? Neviete si za ten svet spomenúť, čo ste hľadali pred chvíľou? Neviete zacúvať s autom na parkovisko, ani si predstaviť, či sa vojde skriňa namiesto sedačky? Máte chuť na neveru alebo neodolateľné nutkanie rozbiť pohár a pozabíjať všetkých naokolo? Možno ste naopak spomalení, zimomriví a stále unavení? Tak za všetko môžu aj hormóny. Niektoré doslova akoby si s nami robili, čo chcú, riadia náš život a my sa na ne aj radi vyhovárame. Občas naozaj máme dôvod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hormóny viac ovládajú ženy

Predmenštruačný syndróm, popôrodné baby blues, menopauza, ubúdanie kostnej hmoty, strata pamäti - za to všetko môžu prudké výkyvy v hladinách ženských hormónov. Popôrodné baby blues napríklad zažije 50 až 80 percent žien. Mnohé ženy ani netušia, prečo sú pár dní po pôrode také podráždené, precitlivené, mávajú záchvaty plaču bez príčiny a často sa pokladajú za neschopné matky, hoci sa na dieťa veľmi tešili. Príčinou je prudký pokles hladiny estrogénu a progesterónu. Príznaky sa síce vo väčšine prípadov do desiatich dní stratia, je však dobré vedieť, čo je ich príčinou.

Popôrodná depresia sa objavuje v šestonedelí, ale často aj pol roka po pôrode. Trpí ňou asi každá piata žena. Postihuje najmä prvorodičky alebo ženy, ktoré prekonali komplikovaný pôrod, tie, čo majú finančné, partnerské problémy, prípadne porodili nechcené dieťa. Stav je síce prechodný, treba však vyhľadať odbornú pomoc psychiatra.

SkryťVypnúť reklamu

Aj muži majú prechod

Tesne pred päťdesiatkou sa mužom rovnako ako ženám v prechode pobláznia hormóny. Takzvaná andropauza, mužský prechod je spôsobený ubúdaním testosterónu. Mužov ničí únava, nespavosť, namrzenosť, zhoršenie pamäti a narušené sústredenie, problémy s erekciou. Rovnako ako na ženy, číha na nich osteoporóza, srdcové a mozgové príhody. Urológ profesor Ján Breza upozorňuje na veľký rozdiel medzi mužmi: "Ženy vedia, že 'to' príde a čo ich čaká v menopauze. Mnohí muži ani netušia, že niečo také ich môže postihnúť. Každý druhý muž začína trpieť zväčšenou prostatou. Tak ako ženy musia chodiť k svojmu gynekológovi, mali by muži chodiť raz do roka k urológovi, aby nebolo neskoro."

Môže nastať aj druhý variant pobláznenia. Muž často stráca záujem o sex so svojou ženou, naberá druhý dych, začne prudko posilňovať a oblieka sa ako tínedžer.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zistiť hladinu hormónov?

Postupné znižovanie produkcie hormónov je u žien aj mužov prirodzeným javom po 45. roku, avšak zlú hladinu hormónov, nízku, ale aj vysokú, možno mať v ktoromkoľvek veku. Ak trpíte nevysvetliteľnou únavou a nervozitou, možno máte problém so štítnou žľazou, treba zájsť k endokrinológovi. Ak máte pocit, že vaše ženské či mužské hormóny si s vami robia, čo chcú, môžete požiadať gynekológa, urológa či andrológa o vyšetrenie hladiny hormónov. Vyšetrením tzv. hormonálneho profilu možno zistiť množstvo všetkých hormónov v krvi. Nie je to však bežné vyšetrenie, robí sa len v odôvodnených prípadoch, keď ho lekár naozaj potrebuje.

Kde si možno dať vyšetriť hladinu hormónov

* u endokrinológa

* u gynekológa

* u urológa, andrológa či sexuológa

SkryťVypnúť reklamu

* na požiadanie v súkromných centrách

Čo to stojí: od 0 do 700 korún

Čo sú hormóny

Hormóny sú chemické látky, ktoré sa normálne tvoria v žľazách s vnútornou sekréciou, v endokrinných žľazách - v hypofýze, nadobličkách, semenníkoch, vaječníkoch, štítnej žľaze, pankrease a v prištítnych telieskach. Ak pri nejakej poruche zlyhá ich prirodzená tvorba, musia sa nahradiť prirodzenými alebo syntetickými prípravkami.

Hormóny a muži

* vriedky a akné v puberte

* zväčšená prostata

* mužská menopauza

* plešatenie, problémy s erekciou

Hormóny a ženy

* predmenštruačný syndróm

* popôrodné baby blues

* popôrodná depresia

* menopauza

Doležité hormóny

Estrogén - najdôležitejší ženský hormón

zabezpečuje krásne ženské tvary, pokožku a správnu hladinu cholesterolu je nevyhnutný pre ženský reprodukčný systém, zdravé kosti a srdce ovplyvňuje kľúčové funkcie mozgu - pozornosť, verbálnu, priestorovú a krátkodobú pamäť jeho nedostatok spôsobuje rednutie kostí, návaly a depresívne stavy v klimaktériu, srdcocievne problémy, únik moču, problémy s pamäťou Tip pre ženy

SkryťVypnúť reklamu

Prírodné estrogény sa nachádzajú v slnečnici, ďateline lúčnej či v chmeli. Najviac fytoestrogénov je v sóji, pravidelná konzumácia tofu je jednou z príčin, prečo je v Japonsku niekoľkonásobne nižší výskyt rakoviny prsníka ako inde a ženy v tejto krajine nepoznajú ani návaly v menopauze.

Testosterón - najdôležitejší mužský pohlavný hormón

je nevyhnutný pre mužský reprodukčný systém zabezpečuje pevné svaly a výkonnosť je nevyhnutný pre kvalitný sexuálny život je zodpovedný za dobrú priestorovú predstavivosť jeho nedostatok spôsobuje problémy s erekciou, stratu záujmu o sex, plešatenie, ochabnutie svalstva, problémy s prostatou Tip pre mužov

Prírodné testosteróny, tak ako prírodné estrogény, neexistujú. Užívať testosterónové preparáty bez lekárskeho predpisu, ktoré ponúkajú načierno niektoré fitneská či webové stránky, je nebezpečné. Testosterónové náplaste či gély síce možno zväčšia svaly, výkonnosť v posteli a v práci, môžu však spôsobiť vážne problémy s pečeňou a prudko zvýšiť riziko vzniku rakoviny prostaty. Naopak tekvicové semienka môžu čiastočne zlepšiť sexuálne funkcie a pôsobia blahodarne na prostatu.

SkryťVypnúť reklamu

Tip pre všetkých

Cvičte sviečku

Sviečka je vynikajúci jogový cvik na mladnutie. Prekrvením hlavy pôsobí proti vráskam na tvári. Stlačením a neskorším uvoľnením štítnej žľazy sa upravuje a normalizuje činnosť všetkých orgánov a procesov, ktoré riadi. Pri tejto polohe si odpočinú nohy aj vnútorné orgány. Okrem štítnej žľazy pôsobí poloha aj na celú krčnú oblasť a zvyšuje odolnosť proti angíne a prechladnutiam. Sviečku by mali viackrát denne cvičiť ľudia s kŕčovými žilami a hemoroidmi. Polohu nie je vhodné cvičiť, ak máte akútne problémy s krčnou chrbticou alebo zapálené hrdlo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 461
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 242
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 079
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 846
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 468
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 164
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 937
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu