FOTO - ŠTÚDIO REVITALIS |
"Pilatesove cvičenia nie sú podobné žiadnemu z doteraz známych a nami otestovaných spôsobov cvičenia," hovorí fyzioterapeutka Lucia Merceková z bratislavského rehabilitačného štúdia, kde učí svojich pacientov i klientov najmodernejšie rehabilitačné postupy spolu s netradičnou formou Pilatesových cvičení.
Mnohých ľudí odrádza predstava dlhého a náročného cvičenia. Stačí však aj desať minúť denne. Dôležité však je, aby ste cviky robili správne, inak nemusia mať žiaden efekt. Pomôcť vám môžu aj odborníci, ktorí vám ušijú program na mieru.
"Prax nám ukázala, že Pilatesove techniky sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Vhodnou kombináciou výberu cvikov a dávkovaním ich intenzity možno použiť tento typ cvičenia pri bolestiach chrbtice, u detí a tínedžerov pri chabom držaní tela s nábehom ku skoliózam. V dynamickejšej podobe možno Pilatesove cvičenia využiť na formovanie postavy a redukciu váhy," hovorí fyzioterapeutka.
Cvičenia sú však náročné od začiatku na koncentráciu, presnosť, precíznosť, precítenie pohybu a kontrolu pohybu. Treba sa naučiť v prvom rade aktivovať centrum sily.
Čo je to centrum sily?
Pri Pilatesvých cvičeniach ani jeden pohyb pažou či nohou nie je možný bez silného a stabilného centra. Je to vlastne široký pás tiahnuci sa od bránice k pupku vpredu a od spodných rebier tesne nad sedacie svaly vzadu. Každé cvičenie je pohybom z centra sily. "Aktivácia centra sily je súhra práce bránice so svalmi panvového dna a súčasnou aktivitou hlbokého brušného a trupového svalstva. Sú to svaly, ktoré sa neaktivujú bežným spôsobom, ako napríklad biceps, preto je vhodné prvé lekcie absolvovať s fyzioterapeutom," hovorí fyzioterapeutka.
Ako získať pevné brucho
Pri klasických "brušákoch" sa posilňujú najmä priame svaly brucha, ktoré sú uložené na povrchu, a hoci sa snažíte do vyčerpania, ploché brucho docielite len ťažko. Pilatesovými cvičeniami brucho nielen zoštíhlite a spevníte, ale prácou svalov panvového dna a bránice stabilizujete chrbticu, ktorá je zodpovedná za správne držanie tela. Lucia Merceková vám ponúka cvik zvaný Stovka: Ľahnite si na chrbát, medzi nohy si môžete dať malú fitloptu, pokrčte nohy v kolenách a zdvihnite ich z podložky. Zapojte centrum sily a zdvihnite hlavu i plecia. Paže držte vystreté a rytmicky nimi kmitajte hore-dolu v rozpätí asi 15 cm. Dýchajte: nádych počas 5 kmitov, výdych počas 5 kmitov. Precvičte tak 10 dychových sérií - teda stovku 100 kmitov a uvoľnite sa. (uj)