Extrémne chladné počasie, aké momentálne vládne v mnohých častiach Európy, predstavuje veľkú záťaž pre termoreguláciu organizmu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Proti nízkym teplotám sa živý organizmus bráni zúžením ciev a spomalením obehu krvi. Nedostatočné prekrvenie vedie k tomu, že ľudia zblednú v tvári a svoju prirodzenú farbu strácajú aj končatiny. Chlad však môže vyvolať aj ďalšie ťažkosti, hovorí nemecký špecialista na biopredpovede počasia Klaus Bucher.
Osobitne opatrní by mali byť počas chladného počasia ľudia, ktorí trpia na choroby obehového ústrojenstva, starší spoluobčania, deti a ľudia s chronickými ochoreniami. Ukázalo sa, že pacienti trpiaci na anginu pectoris môžu dostať záchvat už pri odpratávaní snehu alebo tlačení auta.
Štúdiom údajov získaných od Svetovej zdravotníckej organizácie britskí vedci napríklad zistili, že pokles teploty o päť stupňov vedie k nárastu mozgových mŕtvic v priemere o sedem percent. Lekári hovoria, že pod túto skutočnosť sa podpisuje viacero faktorov, v prvom rade meniaci sa krvný tlak, ktorý dosahuje v zime všeobecne vyššie hodnoty.
V chladných mesiacoch sa osvedčil tzv. cibuľový, viacvrstvový spôsob ošatenia, ktorý umožní lepšie reagovať na zmeny vonkajších teplôt. Kabáty a vetrovky by mali byť z materiálov neprepúšťajúcich vlhko a vietor. Ľudia by nemali zabúdať, že keď pri teplote mínus desať stupňov fúka ešte aj ostrý ľadový vietor, organizmus sa musí vyrovnávať so záťažou okolo mínus 25 stupňov. (tasr)