San Francisco 14. marca (TASR) - Konzumácia už malého množstva alkoholu môže u mladých ľudí zvýšiť riziko srdcových problémov v neskoršom veku. Je to záver štúdie odborníkov z Kalifornskej univerzity, o ktorej informoval časopis American Journal of Epidemiology.
Tieto výsledky sú v protiklade s všeobecnou mienkou, že primeraného množstva alkoholu poskytuje určitú ochranu pred srdcovými chorobami. Primerané množstvo znamená dva poháriky týždenne u mužov a jeden u žien.
Vedci vychádzali z toho, že alkohol má skutočne pozitívny účinok na zdravie ľudí nad 55 rokov so srdcovými problémami. Experti sa však rozchádzajú v názoroch, či sa tento účinok môže prejaviť už v mladom veku, resp. ako dochádza k pozitívnemu pôsobeniu alkoholu.
Tím Marka Pletchera analyzoval údaje prebiehajúcej štúdie o srdcových ochoreniach, v rámci ktorej vedci skenovali srdcia vyše 3000 ľudí vo veku 33-45 rokov. Vedci hľadali ranné symptómy, ktoré môžu spôsobiť srdcové problémy, ako je kôrnatenie tepien. Tieto údaje sa skombinovali s informáciami o pitnom režime z rokov 1985-2001.
Ukázalo sa, že čím viac alkoholu dotyčný pil, tým bola väčšia pravdepodobnosť kôrnatenia tepien. Ten, kto si dal za týždeň viac ako 14 pohárikov, bol vystavený dvakrát vyššiemu riziku než osoba, ktorá konzumovala menej ako šesť pohárikov.
To naznačuje, že konzumácia alkoholu už v mladosti nepomáha chrániť srdce. Naopak, skôr sa potvrdila teória, že alkohol určitým spôsobom pomáha starším ľuďom. Ide tu o bezprostredný efekt, keď alkohol môže znížiť riziko tvorby krvných zrazenín.