Paríž 31. decembra (TASR) - Keď si človek pozrie katalóg so 400 modelmi švajčiarskych nožov, povedal by si, že už videl všetko, čo súvisí s vreckovými nožmi. To by ale nerátal s vynachádzavosťou švajčiarskych inžinierov, ktorí v uplynulých dňoch predstavili nový model - švajčiarsky digitálny nôž, informuje v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Aj keď je "nový švajčiar" digitálny, nemožno ním posielať faxy, nedajú sa na ňom čítať správy elektronickej pošty, ani nenahrádza mobilný telefón. Novinka spočíva v tom, že v červenej rúčke má integrovaný výškomer a teplomer s číslicovým znázorňovaním údajov. Model sa bude predávať za približne 100 eúr. Priebežné barometrické zmeny atmosféry ocenia najmä horolezci. Aj nový model švajčiarskeho noža spĺňa požiadavku - uľahčiť prežitie v extrémnych situáciách.
Rodinný podnik na výrobu nožov založil v roku 1884 Carl Elsener. Dnes zamestnáva 1000 pracovníkov a stále vyvíja nové produkty. V súčasnosti každý deň vyrábajú 120 000 nožov, čo ročne predstavuje 25 miliónov, v továrni v Ibachschwyz v strednom Švajčiarsku. Až 90 % produkcie ide na export do vyše 100 krajín. V roku 2000 firma Victorinox zaznamenala obrat vyše 190 miliónov eúr. Štvrtá generácia Elsenerovcov sústreďuje úsilie aj na to, aby úspešne zápasila s "pirátskymi švajčiarskymi" nožmi z Číny. Sú nižšej kvality a zaplavujú trh.
Bestsellerom spoločnosti ostáva nôž Swisscamp s 33 funkciami. Pozostáva zo 64 prvkov, jeho hmotnosť je 185 gramov a na svete sa predalo 5 miliónov kusov tohto noža. V súčasnosti je aj v Múzeu moderného umenia v New Yorku ako predmet kultového dizajnu.
Mnohí užívatelia dali malému, ale pevnému švajčiarskemu nožu označenie: "Je viac ako iba nôž, je priateľ."
Victorinox sa hrdí aj tým, že jeho výrobok sa dostal do kozmického priestoru, lebo sa stal oficiálnym vybavením kozmonautov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Švajčiarsky nôž si so sebou zobrali aj Bertrand Piccard a Brian Jones, keď sa v marci 1999 vybrali na let v balóne, pripomína Libération.