Na ktoré kovy sme najčastejšie alergickí?
"V súčasnosti zaznamenávame stúpajúcu precitlivenosť na kobalt a chróm, no predovšetkým na nikel. Alergií na nikel pribúda a nejaký typ má už takmer 30 percent populácie, napríklad na jedno- a dvojeurové mince. Zaujímavé je, že tento druh alergie býva oveľa častejší u žien. Svoju úlohu tu možno zohráva ich častejší kontakt s kovovou bižutériou, nosením náušníc a iných ozdôb, používanie kovových gombíkov, zipsov. Okrem toho sú častejšie v kontakte s pracími práškami či farbami, ktoré obsahujú kovy. Zohráva tu úlohu aj dedičná predispozícia."
Aké sú najdôležitejšie prejavy?
"Prejavy alergií sú rozmanité: od malých pupencov a pľuzgierikov až po mokvanie, a to nielen v mieste kontaktu s kovom, ale aj na vzdialenejších miestach. Hojenie je niekedy veľmi pomalé a prevencia, žiaľ, veľmi ťažká. Pacient sa v priebehu ochorenia môže stať alergickým aj na iné súčasti, prípadne i lieky. Napríklad základnú alergiu na nikel môžu zhoršiť kamilkové obklady, propolisová tinktúra, peruánsky balzam, niektoré pracie prášky, farby, krémy, guma. Nemožno vylúčiť, že sa stanú jedným z vyvolávajúcich faktorov alergickej reakcie na kov."
Ako sa možno brániť?
"Pri precitlivenosti na kovy možno mnohé predmety nahradiť inými materiálmi, napríklad z plastických hmôt. Ak sa nedá inak, predmety sa dajú natrieť ochranným lakom alebo zakryť návlekmi. Existuje aj metóda na vyšetrenie možnej alergie na kovy, ale alergická reakcia sa pri opakovanom kontakte s kovmi môže prejaviť až po niekoľkých dňoch, alebo dokonca po niekoľkých rokoch."
(dm)