FOTO SME
Aj tehotné ženy na Slovensku už môžu svoje budúce dieťa vidieť takmer dokonale - v trojrozmernej dimenzii. Trojrozmerný ultrazvuk, ktorý sa objavil už pred desiatimi rokmi ako nová možnosť ultrazvukového zobrazenia, funguje od minulého týždňa aj na Slovensku.
Jednou z výnimočných možností ultrazvukového zobrazenia je plastické zobrazenie tváre plodu. Budúci rodičia vidia takmer dokonalý portrét tváre plodu. Pomocou tejto technológie možno pozorovať anatómiu jednotlivých orgánov v reálnom čase. Je možné detailne študovať pohyby končatín plodu, mimiku tváre, srdcovú činnosť v priebehu jedného srdcového cyklu. Pri tomto vyšetrení sa nahráva a uchováva celý pohybujúci sa objem, ktorý neskôr možno znova prehliadnuť a študovať z rôznych uhlov pohľadu, analyzovať rôzne časti srdcového cyklu.
Medzi ďalšie využitia ultrazvuku patrí napríklad vyšetrenie kostry. Tento spôsob zobrazí aj detaily kostí, tvary tiel stavcov, anomálií rebier, podnebia, ktoré nemožno zaznamenať pri klasickom ultrazvukovom zobrazení. Najnovší ultrazvuk však nenahrádza klasický ultrazvuk, ale dopĺňa ho. "V praxi sa stretávame s prípadmi - zlá poloha plodu, menšie množstvo plodovej vody, zlé akustické podmienky, keď nie je možné získať kvalitné zobrazenie ani pomocou tejto špičkovej technológie," hovorí MUDr. Peter Harbulák.
Toto vyšetrenie sa dá uskutočniť kedykoľvek, optimálne zobrazenie plodu je však medzi 18. až 26. týždňom tehotenstva. Dĺžka trvania vyšetrenia je rovnaká ako pri bežnom ultrazvukovom vyšetrení. Ide o nadštandardné vyšetrenie, ktoré nie je hradené zdravotnými poisťovňami.
Cena:
Vyšetrenie 3D ultrazvukom je okolo 1000 korún, zaleží od toho, na aký nosič, CD či kazetu si pacientka želá snímky a zvuky zaznamenať.
Kde možno nájsť túto službu:
3D/4D ultazvuk majú zatiaľ len na dvoch miestach v SR
Gyn Fiv, s. r. o., Centre pre gynekológiu a asistovanú reprodukciu v Bratislave a v Košiciach
Deti v brušku sa usmievajú
Viete, že už deti v brušku sa usmievajú? Najnovšie ultrazvukové prístroje ukázali, že nenarodené deti začínajú hýbať prstíkmi vo veku 15 týždňov, zívajú v 18. týždni a keď majú 26 týždňov - smejú sa. Bábätká sa však asi šesť týždňov po narodení normálne nesmejú, lekári teda vysvetľujú, čo sa za úsmevom detí v maternici skrýva. Deťom sa zdvíhajú kútiky úst a líčka sa vydujú. Lekári usudzujú, že ide o nejaký príznak spokojnosti v bezproblémovom prostredí.