Už roku 1943 bolo zaznamenané, že napriek dlhšiemu tehotenstvu je hmotnosť dievčatka nižšia než hmotnosť chlapca. Doktorka Ruth Loosová na porovnaní pôrodnej hmotnosti a dĺžky tehotenstva 1929 dvojvaječných dvojčiat zistila, že tehotenstvo ženy očakávajúcej dvojčatá opačného pohlavia trvá priemerne 36,8 týždňa, dvojčatá ženského pohlavia 36,9 týždňa a dvojčatá mužského pohlavia len 36,4 týždňa. Pri narodení dievčat je ich hmotnosť porovnateľná, či už je ich dvojčaťom opäť dievčatko, alebo chlapček. Hmotnosť chlapca býva priemerne o 78 gramov vyššia.
Lekársky tím poukázal na zaujímavejšiu skutočnosť. U dvojčiat rozdielneho pohlavia o dĺžke tehotenstva rozhoduje vždy dievča. „Sestrička predlžuje tehotenstvo a z toho ťaží braček, ktorý zatiaľ naberá na hmotnosti,“ povedala Ruth Loosová. „Je ťažší, ako keby sa delil o pobyt v matke s ďalším chlapcom.“
Doktorka Loosová pripúšťa, že nepozná mechanizmus, pomocou ktorého hrajú dievčatká túto určujúcu úlohu, ani prečo druhé dvojča-chlapec využíva tohto predĺženého obdobia na to, aby výrazne pribral na hmotnosti.
Podľa vedcov výsledky štúdie nasvedčujú tomu, že sa plod mužského pohlavia vyvíja rýchlejšie než ženský plod. Táto zvláštnosť môže mať podľa nich pôvod v tom, že dievčatá, ktoré sa pomalšie vyvíjajú na začiatku tehotenstva a v jeho konečnej fáze vývoj doháňajú, nemajú chromozóm Y.
Tento rozdiel má význam pre štúdium hypotézy o pôvode chorôb v dospelosti z prenatálneho obdobia. Plody, ktoré sa rýchlo vyvíjajú, sú v prenatálnom období na poškodenie zvlášť náchylné. (čtk)