Štúdia konštatuje, že pitie alkoholických nápojov nad normu má pri rovnakom množstve rozličné účinky podľa pohlavia, telesnej hmotnosti a veku a patologické účinky, napríklad cirhóza, sa rýchlejšie a vážnejšie prejavia u žien. Nebezpečenstvo cirhózy podľa autorov štúdie vzniká u mužov približne po pätnástich rokoch alebo skôr po vypití piatich pohárov alkoholu denne, u žien už po vypití troch pohárov za rovnaké obdobie.
Za pohár alkoholu se považuje 1,4 decilitra vína, 2,5 až 3,0 decilitra piva alebo 0,3 až 0,5 decilitra tvrdého alkoholu. V týchto množstvách nápojov je približne rovnaký obsah alkoholu.
Okrem cirhózy sú ďalšími účinkami pravidelného a dlhodobého pitia alkoholických nápojov poruchy nervového systému alebo vznik niektorých druhov nádorových ochorení.
Alkoholické nápoje môžu mať pri pravidelnom miernom pití priaznivý vplyv na srdce, ale množstvo nesmie byť u mužov väčšie než dva poháriky denne a u žien jeden pohár.
Rovnaké množstvo vypitých alkoholických nápojov sa podľa pohlavia, veku a telesnej hmotnosti prejavuje rozlične vysokou hladinou alkoholu v krvi a tá býva u žien vyššia. Podľa štúdie preto, že ženy majú viac tuku a menej svaloviny, v ktorej sa alkohol rozptyľuje. Alkohol teda preniká ženám vo väčšom množstve do krvi. Rovnako enzým, ktorý pôsobí v ľudskom tele pri odbúravaní alkoholu, je vraj u žien menej účinný ako u mužov, vstrebávanie alkoholu u žien môžu spomaľovat aj hormonálne zmeny. (čtk)