Londýn 25. marca (TASR) - Šesť chorôb, ktorým sa dá zväčša predísť, má každoročne za následok 73 percent všetkých detských úmrtí. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Podľa nej 19 percent zo všetkých detí mladších ako päť rokov, ktoré každý rok zomrú, podľahne zápalu pľúc. Ďalšími piatimi chorobami sú hnačka, predčasný pôrod, malária, infekcie krvi a nedostatok kyslíka pri narodení. V 53 percentách všetkých detských úmrtí je hlavnou príčinou podvýživa. V menšom rozsahu sa k týmto príčinám zaraďujú osýpky, tetanus u novorodencov a HIV/AIDS. Zápal pľúc, malária, hnačka a osýpky si pritom vyžiadajú život 49 zo sto detí, hoci všetky tieto choroby možno adekvátnou starostlivosťou liečiť.
Dovedna 42 percent detských úmrtí pripadá na Afriku a 29 na juhovýchodnú Áziu. Väčšina detí, ktoré zomrú na malárii, je z afrických krajín, pričom na vrchole rebríčka je Sudán a Somálsko.
Výsledky iného výskumu uskutočneného expertmi z univerzity v pakistanskom Karáčí ukazujú, že krajiny tretieho sveta vykazujú 20-násobne vyšší počet infekcií u detí narodených v nemocniciach ako v západných štátoch. Nedostatočná hygiena v nemocniciach je tak hlavnou príčinou úmrtí novorodencov v chudobných krajinách. Deti, ktoré prichádzajú na svet v nemocničných zariadeniach, sú tak vystavené rovnakému alebo dokonca vyššiemu riziku nákazy ako deti narodené doma.