![]() FOTO - ARCHÍV |
britský fyzik a matematik Stephen Hawking.
V štúdii vedenej Adrianom Chiom z Turínskej univerzity sa vedci zamerali na hráčov futbalu narodených v Taliansku a skúmali lekárske záznamy 7000 profesionálnych futbalistov za obdobie rokov 1970-2000.
Zistili, že výskyt ochorenia bol u futbalistov päťkrát častejší než u bežnej populácie. Piati futbalisti si vyvinuli typ motorickej poruchy známej ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS), zatiaľ čo u bežnej populácie bol výskyt choroby len 0,8 prípadu.
Vedcov podnietil k podrobnej štúdii objav spred pár rokov, keď vyšetrovanie narkománie medzi 24 000 talianskymi futbalistami odhalilo až 33 prípadov ALS. V tom čase príčina javu nebola známa a hovorilo sa o "motorickej záhade".
Nová štúdia zistila, že priemerný vek, v ktorom sa symptómy ochorenia prvý raz vyskytli, bol 41 rokov. "Vznikli u nich o 20 rokov skôr, než je bežné," hovorí o postihnutých futbalistoch Chio a dodáva, že čím dlhšie ľudia hrajú futbal, tým väčšie riziko vzniku ochorenia im hrozí.
"Príčina ALS zostáva neznáma, rovnako ako aj príčina jeho vyššieho výskytu medzi futbalistami," uvádza sa vo vedeckej správe. Bádatelia sú presvedčení, že svoju úlohu nepochybne zohrávajú aj gény, no spúšťačom samotného ochorenia môže byť úraz hlavy, užívanie stimulujúcich liekov alebo nejaký iný toxín, ktorému sú futbalisti vystavení. Ako potenciálne príčiny ochorenia sa skúmajú aj určité typy vírusov, uzatvára štúdia.
(tasr)